2. sezonowi "Wiedźmina" oberwało się od PETA. Organizacja krytykuje wykorzystanie zwierząt na planie

"Wiedźmin" (Fot. Netflix)

2. sezon serialu "Wiedźmin" spotkał się z mieszanymi odczuciami. Nie zabrakło głosów krytyki dotyczących fabuły, a teraz Netfliksowi oberwało się za wykorzystywanie prawdziwych zwierząt.

"Wiedźmin" powrócił z długo wyczekiwanym 2. sezonem, jednak nie wszystkim przypadł on do gustu. Rosyjscy fani żądają zwolnienia showrunnerki, w ogniu krytyki znalazł się też Tomasz Bagiński, a teraz organizacja PETA, międzynarodowa organizacja non-profit działająca na rzecz ochrony zwierząt, dolała oliwy do ognia.

Wiedźmin sezon 2 – PETA krytykuje twórców

W netfliksowym "Wiedźminie" korzysta się z efektów specjalnych, ale przy kręceniu wykorzystywane są prawdziwe zwierzęta. Właśnie to wzbudziło wzburzenie organizacji, która nie omieszkała określić twórców serialu "potworami".

– "Wiedźmin" od Netfliksa ma problem z potworami – producenci najwyraźniej zdecydowali się wykorzystać w potworny sposób żywego lemura i małpy wiewiórkowate oraz inne zwierzęta, zamiast używać nowoczesnych i humanitarnych obrazów generowanych komputerowo.

Przemysł rozrywkowy zazwyczaj przedwcześnie oddziela te zwierzęta od ich matek i udaremnia ich instynktowne potrzeby eksploracji, wyboru partnera, wychowywania młodych i żerowania, dlatego życzliwi widzowie powinni pominąć "Wiedźmina" i zamiast tego "dać grosza" wielu innym filmom oraz programom, w których występują tylko chętni ludzcy wykonawcy – czytamy w oświadczeniu.

Wcześniej Netflix chwalił się swoimi zwierzęcymi aktorami na Twitterze – we wpisach pojawiła się sowa, kot i nie tylko.

PETA tymczasem podkreśla, że w dzisiejszych czasach nie trzeba już zmuszać zwierzaków do występowania w serialach, bo wszystko da się załatwić za pomocą CGI.

– "Wiedźmin" ma problem z potworami. Nie oglądajcie go! Od lemura, przez sowę, po wielbłąda – Netflix najwyraźniej decyduje się na eksploatację zwierząt z Kontynentu, podczas gdy inne produkcje korzystają z CGI. Nawet w świecie fantasy zwierzęta nie są aktorami – zostawcie je poza ekranem.

Póki co ani Netflix, ani twórcy serialu nie odnieśli się do kontrowersji. Opinie internautów są z kolei podzielone – niektórzy uważają, że PETA przesadza, skoro żadnemu ze zwierząt nie stała się krzywda, zaś inni zgadzają się z organizacją.

2. sezon Wiedźmina jest dostępny na Netfliksie

REKLAMA