Które seriale zakończą się w 2022 roku? "Better Call Saul", "The Walking Dead", "Peaky Blinders" i nie tylko

Fot. AMC/Netflix

Jak co roku, w najbliższych 12 miesiącach pożegnamy sporo świetnych seriali. Niektóre były z nami od lat, inne zdecydowanie za krótko. Za którymi będziemy najbardziej tęsknić?

2022 rok to nie tylko całe mnóstwo świetnie zapowiadających się serialowych premier, ale też sporo produkcji, które zobaczymy po raz ostatni. Wśród nich znajdą się seriale liczące po kilka (albo kilkanaście!) sezonów, ale też tytuły, z którymi rozstaniemy się stosunkowo szybko. Te bardzo popularne i te o wiele mniej znane. Wreszcie takie, które od początku do końca trzymały wysoki poziom, jak również te mające sporo słabszych chwil. Wymieniamy najgłośniejsze, najlepsze i po prostu takie, których będzie nam szczególnie brakować.

Better Call Saul

Seriale kończące się w 2022

"Better Call Saul" (Fot. AMC)

"Better Call Saul" to jeden z tych seriali, których zakończenia nie możemy się doczekać, a jednocześnie mocno się go obawiamy. Zanim jednak rozstaniemy się z Jimmym (Bob Odenkirk) i Kim (Rhea Seehorn), poznawszy wcześniej ich losy, czeka nas 13-odcinkowy 6. sezon, który ma zostać podzielony na dwie części. Stacja AMC nie podała jeszcze dokładnej daty premiery, ale niepotwierdzone informacje głoszą, że wcześniejszą z nich zobaczymy jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

Better Things

seriale kończące się w 2022

"Better Things" (Fot. FX)

Startujący 28 lutego za oceanem 5. sezon "Better Things" będzie już ostatnim. Komediodramat Pameli Adlon, w którym ona sama gra próbującą pogodzić życie osobiste i pracę, samotnie wychowującą trzy córki rozwiedzioną aktorkę, doczekał się bardzo dużego uznania ze strony krytyków i o wiele mniejszej niż na to zasługuje popularności wśród widzów. Finałowa odsłona raczej tego nie zmieni, ale na pewno jest na co czekać.

Derry Girls

seriale kończące się w 2022

"Derry Girls" (Fot. Channel 4)

Zakończenie tej świetnej brytyjskiej komedii po zaledwie trzech sezonach to nie pomyłka, lecz ruch planowany od samego początku. Tak zapewnia twórczyni serialu Lisa McGee i nie ma powodu, żeby jej nie wierzyć, choć wolelibyśmy się tak szybko z bohaterkami "Derry Girls" nie rozstawać. Na szczęście wcześniej dostaniemy jeszcze ostatnie odcinki, do których zdjęcia zakończyły się w grudniu, ale czekamy jeszcze na datę premiery.

Grace i Frankie

seriale kończące się 2022

"Grace i Frankie" (Fot. Netflix)

W przypadku "Grace i Frankie" czekamy nie tyle na ostatni sezon, co na jego dłuższą część. Pierwsze cztery odcinki dostaliśmy niespodziewanie od Netfliksa w sierpniu zeszłego roku, zostało jeszcze dwanaście, dzięki czemu cały serial będzie liczył 94 odcinki i zostanie najdłuższą produkcją w historii Netfliksa. Zdjęcia do 7. sezonu już się skończyły, nie ma jeszcze daty premiery. A może znów zostaniemy zaskoczeni?

Happy Valley

seriale kończące się w 2022

"Happy Valley" (Fot. BBC)

Podczas gdy niektóre produkcje na tej liście trwają nieprzerwanie od lat, w przypadku "Happy Valley" niedługo minie sześć lat od… zakończenia poprzedniego sezonu. Po tak długim czasie niektórzy mogli o serialu BBC zapomnieć, ale na szczęście nie zrobiła tego sama stacja, która ogłosiła, że w 2022 zobaczymy składający się z sześciu odcinków 3. sezon. W ostatniej odsłonie powrócą Sarah Lancashire w roli sierżant Catherine Cawood, a także James Norton jako Tommy Lee Royce. Zdjęcia do nowych odcinków miały wystartować na początku roku.

Mroczne materie

seriale kończące się w 2022

"Mroczne materie" (Fot. BBC/HBO)

"Mroczne materie", będące ekranizacją trylogii powieści autorstwa Philipa Pullmana, wrócą w tym roku z 3. sezonem, opartym na książce "Bursztynowa luneta", w której Lyra (Dafne Keen) i Will (Amir Wilson) podróżują przez różne światy, próbując się odnaleźć. Zdjęcia do finałowej odsłony serialu zakończyły się pod koniec października, a jej pierwsze fragmenty mogliśmy już oglądać w zapowiedzi premier HBO Max na 2022 rok. Data premiery nie jest jeszcze znana.

Obsesja Eve

seriale kończące się w 2022

"Obsesja Eve" (Fot. BBC America)

"Obsesja Eve" zakończy się na 4. sezonie, którego showrunnerką została Laura Neal. Prowadzące dotąd zabójczą zabawę w kotka i myszkę Eve (Sandra Oh) i Villanelle (Jodie Comer) spotkamy w zupełnie innych miejscach, gdy napędzane przez pasję, zemstę i obsesję będą zmierzać do chaotycznego finiszu. Całość będzie liczyć osiem odcinków – premiera w USA 20 lutego, a zaraz potem serial powinien być dostępny na HBO GO.

Ozark

seriale kończące się w 2022

"Ozark" (Fot. Netflix)

Ostatni sezon "Ozark" zostanie podzielony na dwie części po siedem odcinków każda. Premiera pierwszej z nich już 21 stycznia na Netfliksie, drugą powinniśmy zobaczyć nieco później w tym roku. Tutaj możecie obejrzeć zapowiedź sezonu 4A, w którym Marty (Jason Bateman) i Wendy (Laura Linney) Byrde'owie poszukają kolejnej okazji do wyrwania się z Krainy Ozark.

Peaky Blinders

seriale kończące się w 2022

"Peaky Blinders" (Fot. BBC)

O finałowym sezonie "Peaky Blinders" wiemy już naprawdę sporo, chociaż wciąż nieznana pozostaje dokładna data jego premiery. Emisję nowych odcinków w Wielkiej Brytanii zapowiedziano na początek tego roku, w Polsce pewnie trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość, zanim trafią one na Netfliksa. Dobra wiadomość jest taka, że choć to ostatnia seria, wcale nie zakończy ona historii rodziny Shelbych – twórca serialu, Steven Knight, zapowiedział już pełnometrażowy film, możliwe są także spin-offy.

The Walking Dead

Seriale kończące się w 2022

"The Walking Dead" (Fot. AMC)

"The Walking Dead" to już prawdziwy serialowy weteran, by złośliwie nie nazwać go żywym trupem. Trwający aktualnie finałowy, 11. sezon serialu ma liczyć w sumie aż 24 odcinki – do tej pory widzieliśmy pierwszą ósemkę, a przed nami sezon 11B, którego premierę zobaczymy w Polsce 21 lutego na FOX. Potem kolejna przerwa i wreszcie ostatnie osiem odcinków, które zakończą opowieść o świecie po apokalipsie zombie. Oczywiście tylko w tym wydaniu, bo już zapowiedziane są kolejne spin-offy i filmy pełnometrażowe.

Poza wyżej wymienionymi – jak również zakończoną w ostatni piątek "Księgą czarownic" – wśród tytułów kończących się w 2022 roku, znajdują się także:

REKLAMA