Wszystko, co wiemy o 6. sezonie "Peaky Blinders". Data premiery, zwiastun, nowi bohaterowie, teorie fanów

"Peaky Blinders" (Fot. BBC)

Co zobaczymy w finałowym sezonie "Peaky Blinders"? Do premiery pozostało jeszcze trochę czasu, część z informacji nie jest już tajemnicą. Oto wszystko, co wiemy o 6. sezonie "Peaky Blinders".

Gangsterskie porachunki powoli zmierzają do końca, choć wbrew pozorom finałowy 6. sezon wcale nie ma zakończyć historii rodziny Shelbych. Co wiemy na pewno? Kiedy będzie premiera nowych odcinków? Jaka będzie fabuła 6. sezonu? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje – poniżej znajdziecie wszystko, co już wiemy o finałowym sezonie "Peaky Blinders".

Peaky Blinders sezon 6: Kiedy premiera?

W Wielkiej Brytanii 6. sezon serialu o gangsterach z Birmingham wystartuje 27 lutego 2022 o godz. 21:00 na BBC One. Polska premiera na platformie Netflix będzie miała miejsce 10 czerwca.

Peaky Blinders: Zwiastun i opis fabuły 6. sezonu

BBC wypuściło w Nowy Rok pełny zwiastun 6. sezonu "Peaky Blinders", w którym nie brakuje efektownych scen i wyczekiwanych powrotów. Finałowe wydarzenia w "Peaky Blinders" będą rozgrywać się w cieniu II wojny światowej. Błędy, jakie popełnił Tommy (Cillian Murphy) podczas nieudanej próby zabójstwa faszystowskiego polityka Oswalda Mosleya (Sam Claflin), sprawią mu wiele problemów.

– "Peaky Blinders" powraca i to z hukiem. Po wymuszonym opóźnieniu produkcji z powodu pandemii COVID-19, znajdziemy rodzinę w ekstremalnym niebezpieczeństwie, a stawka nigdy nie była wyższa – zapowiedział twórca serialu Steven Knight.

Peaky Blinders sezon 6: Tom Hardy wróci jako Alfie

Swój teaser dostał także Alfie Solomons – bohater, w którego wciela się Tom Hardy, przeżył i wróci w finałowym sezonie. "Alfie, wydaje mi się, że napisałem twój ostatni akt" – mówi do niego Tommy Shelby.

Peaky Blinders: Ile odcinków będzie w 6. sezonie?

Finałowy sezon "Peaky Blinders", podobnie jak poprzednie, będzie liczył sześć odcinków. Fani mają nadzieję na finał o długości filmu – taki jak miały niektóre sezony "Line of Duty". Nie jest to jednak jeszcze oficjalnie potwierdzone.

Peaky Blinders: Gotycki klimat w finałowym sezonie

Reżyser całej finałowej serii Anthony Byrne dodał na swoim profilu na Instagramie zdjęcie Cilliana Murphy'ego wraz z opisem, w którym określił finałowy sezon jako "gotycki i mroczny".

– Jeśli jest jakieś zdjęcie, które naprawdę podsumowuje ten ostatni sezon, to jest właśnie to. Tommy Shelby. Światło i mrok. Człowiek na skraju przepaści, wpatrujący się w pustkę. Słowo, którego ja i Cillian często używaliśmy podczas kręcenia, to "gotycki" – ten sezon naprawdę taki jest. Robert Viglasky [fotograf] pięknie uchwycił to w tak krótkim momencie. Nigdy nie wiadomo, skąd nadejdą pewne obrazy.

Cillian Murphy w rozmowie z magazynem "Esquire" dodał, że ostatni sezon "Peaky Blinders" będzie "ku*ewsko mroczny", a odpowiedź na pytanie, czy Tommy dostanie odkupienie, nie jest taka prosta.

– Myślę, że [odkupienie] jest tym, do czego dążył Steve [Steven Knight, twórca serialu]. Z mnóstwem złych zakrętów po drodze. Ale nie wiem. Pozostawię to sądowi opinii publicznej. Nie wiem, czy on został odkupiony.

Peaky Blinders sezon 6: Obsada – kogo zobaczymy?

W serialu zobaczymy ponownie znane twarze: powrócą Cillian Murphy jako Tommy Shelby, Paul Anderson jako Arthur Shelby, Finn Cole jako Michael Gray oraz Sophie Rundle jako Ada Thorne. W 6. sezonie "Peaky Blinders" pojawią się również: Natasha O'Keeffe jako Lizzie Shelby, Harry Kirton jako Finn Shelby, Packy Lee jako Johnny Dogs, Daryl McCormack jako Isaiah (wcześniej postać grana była przez Jordana Bolgera), Emmett J Scanlan jako Billy Grade, Anya Taylor-Joy jako Gina Gray oraz Brian Gleeson jako Jimmy McCavern.

Do obsady "Peaky Blinders" w finałowym sezonie dołączyli Conrad Khan ("The Huntsman: Winter's War"), Amber Anderson ("Black Mirror"), Stephen Graham (Al Capone z "Zakazanego imperium"), James Frecheville ("New Girl") i Rebecca Keatley ("The CBeebies House Show"). Z wycieku z planu wiemy, że wróci Aimee-Ffion Edwards w roli Esme Shelby.

Peaky Blinders: 6. sezon bez Helen McCrory

Cillian Murphy potwierdził, że w 6. sezonie "Peaky Blinders" nie zobaczymy zmarłej w kwietniu 2021 Helen McCrory, serialowej ciotki Polly.

– Byliśmy po prostu wstrząśnięci całą sytuacją. Ona była bardzo, bardzo drogą przyjaciółką i bijącym sercem tego serialu, więc czuliśmy się bardzo dziwnie, będąc na planie bez niej. Trudną rzeczą do ogarnięcia jest to, że gdyby nie COVID, istniałaby zupełnie inna wersja tego serialu, w której byłaby Helen. Ale ona była tak cholernie skryta, odważna i dzielna – powiedział.

Aktor podkreślił, że o postaci Polly nie zapomniano, a twórca serialu Steven Knight znalazł sposób, by widzowie nie odczuli jej braku.

– [Steven Knight] zdołał utrzymać ją bardzo, bardzo obecną, co moim zdaniem jest genialnym hołdem dla Steve'a, a także dla Helen. Ale wiesz, nie mogliśmy tego wszystkiego do końca ogarnąć w trakcie tworzenia.

Peaky Blinders: Co stanie się z ciotką Polly?

Helen McCrory w serialu się nie pojawi, ale fani mają wiele pomysłów na temat tego, co może stać się z Polly Gray, a jednym z nich jest odcięcie się od rodziny i wyjazd bohaterki – np. do Australii. Jedno jest pewne - sami widzowie nie chcą jej śmierci i są przekonani, że serial pożegna się z postacią w inny sposób.

Ona już jest poza tą historią. Wręczyła swój list z rezygnacją dosłownie trzy dni po tym, jak Tommy odmówił Michaelowi korony (gwarantując wojnę między nimi). Nie mogła stanąć po żadnej ze stron i wiedziała, że zostanie zabita przez tego, którego zdecyduje się porzucić. Więc opuściła Birmingham i wyjechała w nieznane – czytamy we wpisie jednego z widzów na Reddicie.

Peaky Blinders sezon 6: Kto jeszcze się nie pojawi?

Co może wydawać się zaskakujące, nie zobaczymy w 6. sezonie Charlie Murphy, która wcielała się w komunistkę Jessie Eden. Po raz pierwszy pojawiła się ona w 4. sezonie serialu, kiedy to była przywódczynią strajku kobiet domagających się równych praw i równej płacy. Potem powracała kilka razy, nawiązując także romantyczną znajomość z Tommym Shelbym. Ostatnio widzieliśmy ją w finale 5. sezonu, kiedy to Tommy ratował ją przed aresztowaniem na wiecu Oswalda Mosleya.

– Tak. Dla mnie to już koniec. Ale to było dużo frajdy, kiedy to kręciliśmy. I wydaje się też, że to było wieki temu. Bo było. To było jakieś trzy lata temu – powiedziała aktorka w rozmowie z Digital Spy.

Peaky Blinders sezon 6: Najpopularniejsze teorie

Jako że niewiele wiemy o fabule, krążą liczne fanowskie teorie o 6. sezonie "Peaky Blinders". Najpopularniejsze mówią o podziale w rodzinie Shelbych i wojnie Tommy'ego z Michaelem oraz Giną. Na drugim froncie – Sam Claflin ma powrócić jako Mosley, który będzie chciał się odegrać na Tommym po nieudanej próbie zamachu. Aktor zapowiadał w jednym z wywiadów bardzo soczysty finałowy sezon. Nie brak też teorii dotyczących ciotki Polly.

Peaky Blinders: Jak zacznie się sezon 6?

Reżyser Anthony Byrne zdradził, że tym razem nie będzie żadnego przeskoku czasowego i od razu dowiemy się, co stało się bezpośrednio po nieudanym zamachu na wiecu faszystów. Znany jest także tytuł pierwszego odcinka: "Black Day" ("Czarny dzień").

– Zaczyna się bezpośrednio, więc pierwszy obraz, jaki zobaczycie, to będzie powrót na to pole. (...) Tommy z pistoletem przyłożonym do głowy. Rozwiążemy ten niesamowity moment i potem pójdziemy dalej – zdradził Byrne.

Peaky Blinders sezon 6: Zobaczcie pierwsze zdjęcia

Paczkę zdjęć z 6. sezonu "Peaky Blinders" znajdziecie tutaj – są na nich m.in. Cillian Murphy, Paul Anderson i Anya Taylor-Joy. Oprócz tego w trakcie kręcenia finałowej serii pokazano kilka fotek zza kulis. Na pierwszym z nich Cillian Murphy w garderobie przyglądający się nowemu kostiumowi Tommy'ego Shelby'ego, oczywiście z charakterystycznym kaszkietem. Na kolejnym Murphy pozuje ze scenariuszem i czworonożnym towarzyszem.

Pokazano również Paula Andersona prosto z planu sezonu 6.

Przedstawieni zostali również nowi aktorzy, którzy dołączyli do obsady sezonu 6: Stephen Graham, Conrad Khan, James Frecheville, Rebecca Keatley i Amber Anderson. Ich role utrzymane są w ścisłej tajemnicy, choć wiadomo, że Amber Anderson ma zagrać intrygującą kobietę, któa będzie nową przeciwniczką Tommy'ego.

BBC podzieliło się też z fanami zakulisowym zdjęciem, na którym są Cillian Murphy i Anthony Byrne, reżyser całej finałowej serii.

Peaky Blinders: Kim będzie postać Amber Anderson?

Co prawda, nie ma żadnego dowodu, że reżyser mówił akurat o bohaterce granej przez Amber Anderson, ponieważ gdy udzielał wywiadu, rola nie została jeszcze obsadzona – ale założenie, że rola przeciwniczki Tommy'ego przypadła właśnie jej, wydaje się praktycznie pewne. Jak nowa bohaterkę opisał reżyser Anthony Byrne?

– Jest świetna postać kobieca, która jest nowa i dość mroczna. Nie widziałem jeszcze takiej postaci jak ona w "Peaky". Nie powiem, kim ona jest, ale zdecydowanie daje popalić Tommy'emu. Rzuca mu praktycznie wyzwanie, ale w inny sposób. Zdecydowanie nie jest pozytywną bohaterką, ale nie wiem, czy jest antagonistką.

Jest podobna do [Oswalda] Mosleya, wyznaje podobną ideologię, co stanowi wyzwanie dla każdej postaci. (...) I w jej, i w jego przypadku nie ma broni ani gangu, ale mają ideologię, która jest jak wirus i która jest bardziej niebezpieczna niż cokolwiek.

Twórca zapowiada najlepszy sezon Peaky Blinders

Nie ma wielu spoilerów z finałowych odcinków "Peaky Blinders", ale showrunner Steven Knight w rozmowie z Birmingham Live obiecał, że to będzie najlepszy sezon ze wszystkich.

– To będzie moim zdaniem zdecydowanie najlepszy [sezon] ze wszystkich dotychczasowych. Więcej tego samego, ale inaczej.

peaky blinders sezon 6 kiedy premiera

"Peaky Blinders" (Fot. BBC)

Peaky Blinders: Czy 6. sezon będzie ostatnim?

6. sezon jest równocześnie sezonem finałowym "Peaky Blinders". Jest to sytuacja, która zaskoczyła fanów, ponieważ wcześniej mówiono o siedmiu sezonach serialu. Za tą decyzją stała światowa pandemia, która opóźniła kręcenie tego sezonu prawie o rok. Twórca serialu Steven Knight napisał w oświadczeniu:

– "Peaky" wraca i to z hukiem. Po wymuszonym opóźnieniu w produkcji, które spowodowała epidemia COVID, znajdujemy serialową rodzinę w wyjątkowym niebezpieczeństwie, a stawki jeszcze nigdy nie były tak wysokie. Wierzymy, że to będzie najlepsza seria ze wszystkich i jesteśmy pewni, że nasi wspaniali fani ją pokochają. Podczas gdy serial zbliża się do końca, opowieść będzie kontynuowana w innej formie.

Czy będzie film Peaky Blinders? Co ze spin-offami?

Steven Knight zapowiedział, że finałowy sezon wcale nie oznacza końca historii. Całość zakończona ma zostać pełnometrażowym filmem, o którym twórca mówił już jakiś czas temu. Ostatnio w rozmowie z magazynem "Empire" Knight powiedział, że akcja filmu wykroczy poza II wojnę światową.

– To zawsze była Wielka Brytania między wojnami – to, jak lekcja z jednej wojny nie została wyciągnięta i jak historia zatoczyła koło. To także koniec imperium – wkraczamy w II wojnę światową, a pod jej koniec nie ma już żadnego imperium tak naprawdę. Ale zrewidowałem zakres tego, czym to będzie. [Film] będzie sięgać do II wojny światowej i poza nią.

Wiadomo, że pierwotnie "Peaky Blinders" miało mieć siedem sezonów i zakończyć się w 1939 roku, w przededniu II wojny światowej. Czy tę lukę wypełni film? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Zdjęcia do filmu mają wystartować w 2023 roku, ale Cillian Murphy powiedział, że jeszcze nie dostał scenariusza. Oprócz tego możliwe są spin-offy, jednak nie będzie już za nie odpowiedzialny Steven Knight.

Premiera 6. sezonu Peaky Blinders 10 czerwca na Netflix Polska

REKLAMA