Wszystko, co wiemy o 6. sezonie "Peaky Blinders". Przybliżona data premiery, teorie, nowi bohaterowie

"Peaky Blinders" (Fot. BBC)

Co zobaczymy w finałowym sezonie "Peaky Blinders"? Do premiery pozostało jeszcze trochę czasu, część z informacji nie jest już tajemnicą. Oto wszystko, co wiemy o 6. sezonie "Peaky Blinders".

Gangsterskie porachunki powoli zmierzają do końca, choć wbrew pozorom finałowy 6. sezon wcale nie ma zakończyć historii rodziny Shelbych. Co wiemy na pewno? Kiedy będzie premiera nowych odcinków? Jaka będzie fabuła 6. sezonu? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje – poniżej znajdziecie wszystko, co już wiemy o finałowym sezonie "Peaky Blinders".

Peaky Blinders sezon 6: Kiedy premiera?

Oficjalna data premiery nie została jeszcze ogłoszona, ale BBC zdradziło w krótkim teaserze, że finałowy sezon wystartuje na początku 2022 roku. Według aktora Conrada Khana, który dołączył do obsady, najprawdopodobniej będzie to luty. Niezależnie od tego, kiedy dokładnie będzie start 6. sezonu "Peaky Blinders" na Wyspach, w Polsce będziemy musieli poczekać jeszcze dłużej – kolejne sezony do tej pory pojawiały się na Netfliksie w całości po zakończeniu emisji w Wielkiej Brytanii.

Wiadomo, że prace w montażowni dobiegły już końca, ale nie oznacza to wcale, że serial jest gotowy do emisji – zapewne jest jeszcze wiele do dopracowania. Jak napisał na Instagramie reżyser Anthony Byrne:

– Właśnie skończyliśmy ciąć finałowy odcinek "Peaky". Wciąż jest dużo do zrobienia, ale spędzenie ostatnich miesięcy z tym utalentowanym s*******em było ogromną przyjemnością.

Peaky Blinders sezon 6: Opis fabuły

Nie ma jeszcze zwiastuna ani oficjalnego opisu 6. sezonu "Peaky Blinders". To, co wiemy o fabule na pewno, to fakt, że finałowe wydarzenia będą rozgrywać się już w cieniu II wojny światowej. Najprawdopodobniej błędy, jakie popełnił Tommy (Cillian Murphy) podczas nieudanej próby zabójstwa faszystowskiego polityka Oswalda Mosleya, sprawią Shelby'emu wiele problemów.

Peaky Blinders: Ile odcinków będzie w 6. sezonie?

Nie ma jeszcze oficjalnej informacji, ile odcinków będzie liczył finałowy sezon, ale ponieważ wszystkie poprzednie miały po sześć godzinnych odcinków, najprawdopodobniej w tym przypadku będzie tak samo.

Peaky Blinders sezon 6: Obsada – kogo zobaczymy?

W serialu zobaczymy ponownie znane twarze: powrócą Cillian Murphy jako Tommy Shelby, Paul Anderson jako Arthur Shelby, Finn Cole jako Michael Gray oraz Sophie Rundle jako Ada Thorne. Niestety Helen McCrory, która wcielała się w Polly Gray, zmarła w kwietniu tego roku. Na chwilę obecną nie wiadomo, co stanie się z postacią Polly i ile scen z nią zostało zrealizowanych.

W 6. sezonie "Peaky Blinders" pojawią się również: Natasha O'Keeffe jako Lizzie Shelby, Harry Kirton jako Finn Shelby, Packy Lee jako Johnny Dogs, Daryl McCormack jako Isaiah (wcześniej postać grana była przez Jordana Bolgera), Emmett J Scanlan jako Billy Grade, Anya Taylor-Joy jako Gina Gray oraz Brian Gleeson jako Jimmy McCavern.

Do obsady "Peaky Blinders" w finałowym sezonie dołączyli Conrad Khan ("The Huntsman: Winter's War"), Amber Anderson ("Black Mirror"), Stephen Graham (Al Capone z "Zakazanego imperium"), James Frecheville ("New Girl") i Rebecca Keatley ("The CBeebies House Show"). Z wycieku z planu wiemy, że wróci Aimee-Ffion Edwards w roli Esme Shelby.

Peaky Blinders: Kogo nie zobaczymy w 6. sezonie?

Co może wydawać się zaskakujące, nie zobaczymy w 6. sezonie Charlie Murphy, która wcielała się w komunistkę Jessie Eden. Po raz pierwszy pojawiła się ona w 4. sezonie serialu, kiedy to była przywódczynią strajku kobiet domagających się równych praw i równej płacy. Potem powracała kilka razy, nawiązując także romantyczną znajomość z Tommym Shelbym. Ostatnio widzieliśmy ją w finale 5. sezonu, kiedy to Tommy ratował ją przed aresztowaniem na wiecu Oswalda Mosleya.

– Tak. Dla mnie to już koniec. Ale to było dużo frajdy, kiedy to kręciliśmy. I wydaje się też, że to było wieki temu. Bo było. To było jakieś trzy lata temu – powiedziała aktorka w rozmowie z Digital Spy.

Peaky Blinders sezon 6: Najpopularniejsze teorie

Jako że niewiele wiemy o fabule, krążą liczne fanowskie teorie o 6. sezonie "Peaky Blinders". Najpopularniejsze mówią o podziale w rodzinie Shelbych i wojnie Tommy'ego z Michaelem oraz Giną. Na drugim froncie – Sam Claflin ma powrócić jako Mosley, który będzie chciał się odegrać na Tommym po nieudanej próbie zamachu. Aktor zapowiadał w jednym z wywiadów bardzo soczysty finałowy sezon. Nie brak też teorii dotyczących ciotki Polly.

Peaky Blinders: Co stanie się z ciotką Polly?

Helen McCrory zmarła w kwietniu po walce z rakiem. Ekipa serialu uhonorowała ją specjalnym klapsem filmowym z jej zdjęciem i podpisem: "Na zawsze część rodziny Peaky Blinders". Zdjęcia do 6. sezonu serialu zakończono wraz z końcem maja, ponad miesiąc po jej śmierci. Nie wiadomo, co dokładnie stanie się z bohaterką, którą grała Helen McCrory ani ile scen z jej udziałem udało się nakręcić.

Fani mają wiele pomysłów na temat tego, co może stać się z Polly Gray, a jednym z nich jest odcięcie się od rodziny i wyjazd bohaterki – np. do Australii. Jedno jest pewne - sami widzowie nie chcą jej śmierci i są przekonani, że serial pożegna się z postacią w inny sposób.

Ona już jest poza tą historią. Wręczyła swój list z rezygnacją dosłownie trzy dni po tym, jak Tommy odmówił Michaelowi korony (gwarantując wojnę między nimi). Nie mogła stanąć po żadnej ze stron i wiedziała, że zostanie zabita przez tego, którego zdecyduje się porzucić. Więc opuściła Birmingham i wyjechała w nieznane – czytamy we wpisie jednego z widzów na Reddicie.

Peaky Blinders: Jak zacznie się sezon 6?

Reżyser Anthony Byrne zdradził, że tym razem nie będzie żadnego przeskoku czasowego i od razu dowiemy się, co stało się bezpośrednio po nieudanym zamachu na wiecu faszystów. Znany jest także tytuł pierwszego odcinka: "Black Day" ("Czarny dzień").

– Zaczyna się bezpośrednio, więc pierwszy obraz, jaki zobaczycie, to będzie powrót na to pole. (...) Tommy z pistoletem przyłożonym do głowy. Rozwiążemy ten niesamowity moment i potem pójdziemy dalej – zdradził Byrne.

Peaky Blinders sezon 6: Zobaczcie pierwsze zdjęcia

Nie ma jeszcze zbyt wielu zdjęć, które pozwoliłyby przyjrzeć się finałowemu sezonowi, ale twórcy ujawnili kilka z nich zza kulis. Na pierwszym z nich Cillian Murphy w garderobie przyglądający się nowemu kostiumowi Tommy'ego Shelby'ego, oczywiście z charakterystycznym kaszkietem. Na kolejnym Murphy pozuje ze scenariuszem i czworonożnym towarzyszem.

Pokazano również Paula Andersona prosto z planu sezonu 6.

Przedstawieni zostali również nowi aktorzy, którzy dołączyli do obsady sezonu 6: Stephen Graham, Conrad Khan, James Frecheville, Rebecca Keatley i Amber Anderson. Ich role utrzymane są w ścisłej tajemnicy, choć wiadomo, że Amber Anderson ma zagrać intrygującą kobietę, któa będzie nową przeciwniczką Tommy'ego.

Na koniec BBC podzieliło się z fanami zakulisowym zdjęciem, na którym są Cillian Murphy i Anthony Byrne, reżyser całej finałowej serii.

Peaky Blinders: Kim będzie postać Amber Anderson?

Co prawda, nie ma żadnego dowodu, że reżyser mówił akurat o bohaterce granej przez Amber Anderson, ponieważ gdy udzielał wywiadu, rola nie została jeszcze obsadzona – ale założenie, że rola przeciwniczki Tommy'ego przypadła właśnie jej, wydaje się praktycznie pewne. Jak nowa bohaterkę opisał reżyser Anthony Byrne?

– Jest świetna postać kobieca, która jest nowa i dość mroczna. Nie widziałem jeszcze takiej postaci jak ona w "Peaky". Nie powiem, kim ona jest, ale zdecydowanie daje popalić Tommy'emu. Rzuca mu praktycznie wyzwanie, ale w inny sposób. Zdecydowanie nie jest pozytywną bohaterką, ale nie wiem, czy jest antagonistką.

Jest podobna do [Oswalda] Mosleya, wyznaje podobną ideologię, co stanowi wyzwanie dla każdej postaci. (...) I w jej, i w jego przypadku nie ma broni ani gangu, ale mają ideologię, która jest jak wirus i która jest bardziej niebezpieczna niż cokolwiek.

Twórca zapowiada najlepszy sezon Peaky Blinders

Nie ma wielu spoilerów z finałowych odcinków "Peaky Blinders", ale showrunner Steven Knight w rozmowie z Birmingham Live obiecał, że to będzie najlepszy sezon ze wszystkich.

– To będzie moim zdaniem zdecydowanie najlepszy [sezon] ze wszystkich dotychczasowych. Więcej tego samego, ale inaczej.

Peaky Blinders: Czy 6. sezon będzie ostatni?

6. sezon jest równocześnie sezonem finałowym "Peaky Blinders". Jest to sytuacja, która zaskoczyła fanów, ponieważ wcześniej mówiono o siedmiu sezonach serialu. Za tą decyzją stała światowa pandemia, która opóźniła kręcenie tego sezonu prawie o rok. Twórca serialu Steven Knight napisał w oświadczeniu:

– "Peaky" wraca i to z hukiem. Po wymuszonym opóźnieniu w produkcji, które spowodowała epidemia COVID, znajdujemy serialową rodzinę w wyjątkowym niebezpieczeństwie, a stawki jeszcze nigdy nie były tak wysokie. Wierzymy, że to będzie najlepsza seria ze wszystkich i jesteśmy pewni, że nasi wspaniali fani ją pokochają. Podczas gdy serial zbliża się do końca, opowieść będzie kontynuowana w innej formie.

Czy będzie film Peaky Blinders? Co ze spin-offami?

Reżyser zapowiedział jednak, że finałowy sezon wcale nie oznacza końca historii. Całość zakończona ma zostać pełnometrażowym filmem – o takich planach reżyser zresztą wspominał już dużo wcześniej. Czy oznacza to, że serial będzie miał otwarte zakończenie? Trudno powiedzieć, ponieważ Steven Knight już jakiś czas temu mówił, że "Peaky Blinders" to "bestia, która nie umrze". Czyli cała marka, która prawdopodobnie będzie się rozrastać także po zakończeniu serialu.

Wiadomo, że pierwotnie "Peaky Blinders" miało mieć siedem sezonów i zakończyć się w 1939 roku, w przededniu II wojny światowej. Czy tę lukę wypełni film? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Zdjęcia do filmu mają wystartować w 2023 roku. Oprócz tego możliwe są spin-offy, jednak nie będzie już za nie odpowiedzialny Steven Knight.

Peaky Blinders jest dostępne na Netfliksie

REKLAMA