"Przyjaciele" krytykowani za brak różnorodności. Lisa Kudrow broni twórców: "Oni pisali o tym, co sami znali"

"Przyjaciele" (Fot. NBC)

"Przyjaciele" to już kultowy serial, jednak z biegiem lat kilka rzeczy nie zestarzało się najlepiej. Produkcja jest krytykowana za brak różnorodności – z kolei Lisa Kudrow broni twórców.

"Przyjaciele" byli tworzeni w latach 90. Świat mocno ruszył do przodu i w związku z tym wiele z żartów oraz wątków nie zestarzało się najlepiej. Serial był krytykowany za m.in. transfobię dotyczącą ojca Chandlera, nie brakuje także głosów, że w serialu brakuje różnorodności etnicznej i rasowej. Lisa Kudrow zabrała głos w sprawie.

Przyjaciele – Lisa Kudrow broni twórców 

Lisa Kudrow w rozmowie z The Daily Beast podkreśliła, że twórcy serialu – Marta Kauffman i David Crane – pisali po prostu o tym, co było dla nich znane.

– Cóż, mam wrażenie, że to był serial stworzony przez dwoje ludzi, którzy chodzili do Brandeis i pisali o swoim życiu po studiach. A w przypadku seriali, zwłaszcza gdy ma to być komedia oparta na postaciach, piszesz o tym, co znasz. Oni nie mają interesu w pisaniu historii o doświadczeniach bycia osobą o innej etniczności czy rasie. Myślę, że w tamtym czasie dużym problemem, który widziałam, było: a co z praktyką?

przyjaciele różnorodność lisa kudrow

"Przyjaciele" (Fot. NBC)

W podobnym tonie wypowiadał się serialowy Ross. David Schwimmer już dwa lata temu powiedział, że osoby krytykujące serial często zapominają o kontekście.

– Wydaje mi się, że problemem w dzisiejszych czasach i to na wielu płaszczyznach jest to, że przy bardzo małej ilości spraw bierze się pod uwagę ich kontekst. Musicie na to spojrzeć z punktu widzenia tego, co ten serial próbował robić w czasie swojej emisji. Jestem pierwszą osobą, która powie, że może coś było niestosowne albo niewrażliwe, ale mam wrażenie, że mój barometr był wtedy całkiem niezły. Naprawdę byłem całkiem dobrze zorientowany w kwestiach społecznych i równości – powiedział.

Tymczasem twórczyni serialu Marta Kauffman coraz częściej przeprasza i przyznaje, że dziś wstydzi się pewnych wątków. Równocześnie nie planuje rebootu produkcji, który mógłby naprawić błędy. Podkreśla, że według niej oryginalni "Przyjaciele" nie powinni wracać.

Przyjaciele są dostępni na platformie HBO Max

REKLAMA