Twórczyni "Przyjaciół" przeprasza za brak różnorodności w serialu. "Wstydzę się" – przyznaje Marta Kauffman

"Przyjaciele" (Fot. NBC)

"Przyjaciele" mieli premierę prawie 30 lat temu i chociaż serial stał się kultowy, to niektóre z jego aspektów nie zestarzały się dobrze. Twórczyni teraz za to przeprasza.

"Przyjaciele" to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych seriali z lat 90., wciąż oglądany przez miliony widzów na całym świecie. Jednak mimo to nie brakuje głosów krytyki skierowanych w stronę sitcomu. Najważniejszy zarzut dotyczy braku różnorodności w obsadzie – współtwórczyni serialu postanowiła teraz za to przeprosić.

Przyjaciele – twórczyni przeprasza za brak różnorodności

Marta Kauffman, która stworzyła serial wraz z Davidem Crane'em, w rozmowie z "Los Angeles Times" wprost powiedziała, że jako twórczyni wstydzi się dziś tego, jak wyglądają "Przyjaciele".

– Wiele się nauczyłam przez ostatnie 20 lat. Zaakceptowanie winy i przyznanie się do niej nie jest łatwe. Patrzenie na siebie w lustrze jest bolesne. Wstydzę się, że nie byłam mądrzejsza 25 lat temu. Po tym, co się stało z George'em Floydem, zaczęłam zmagać się z tym, że wsparłam systemowy rasizm w sposób, którego nigdy nie byłam świadoma. To był tak naprawdę ten moment, kiedy zaczęłam badać sposoby, w jakie w tym uczestniczyłam. Wiedziałam, że muszę skorygować kurs.

Przyjaciele przeprosiny

"Przyjaciele" (Fot. NBC)

Jak donosi serwis ET, Kauffman przekazała 4 mln dolarów swojej byłej uczelni, Brandeis University, na ustanowienie profesury na wydziale Studiów Afrykańskich i Afroamerykańskich.

–  Zajęło mi dużo czasu, zanim zaczęłam rozumieć, w jaki sposób zinternalizowałem systemowy rasizm. Pracowałam naprawdę ciężko, aby stać się sojuszniczką, antyrasistką. I wydawało mi się, że jest to sposób, w jaki mogę uczestniczyć w dyskusji z perspektywy białej kobiety – powiedziała Kauffman.

W lipcu zeszłego roku Kauffman także tłumaczyła się z braku różnorodności – podkreślała, że w latach 90. telewizja wyglądała inaczej. Czy wobec tego powstanie nowa wersja "Przyjaciół" z bardziej różnorodną obsadą?

Marta Kauffman wielokrotnie mówiła, że według niej oryginalni "Przyjaciele" nie powinni wracać, a aktorzy też są co do tego zgodni – zakończenie było idealne i nie ma sensu go ruszać. Za to Lisa Kudrow powiedziała, że chętnie zobaczyłaby reboot.

Przyjaciele są dostępni na platformie HBO Max

REKLAMA