Jakie wydarzenia we "Władcy Pierścieni: Pierścieniach władzy" zapowiada odkrycie Durina w Khazad-dum?

"Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" (Fot. Amazon)

Co odkrycie Durina w kopalniach Khazad-dum oznacza dla dalszej fabuły "Władcy Pierścieni: Pierścieni władzy"? I dlaczego jest takie ważne? Uwaga, spoilery z 4. odcinka (i z Tolkiena).

W 4. odcinku serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" zobaczyliśmy w końcu, co Durin IV (Owain Arthur) próbował zataić przed Elrondem (Robert Aramayo). Co znalezisko krasnoludów oznacza dla dalszej fabuły serialu? To najprawdopodobniej zapowiedź naprawdę strasznych wydarzeń w serialowym świecie.

Pierścienie władzy odcinek 4 – co to jest mithril?

Durin zaprezentował Elrondowi złoże mithrilu, lekkiego i bardzo wytrzymałego metalu – w trylogii "Władcy Pierścieni" kolczugę z niego zrobioną nosił Frodo. Metal ten jest jednak bardzo rzadko występujący, znaleźć go można było tylko w Morii i Númenorze. Co ciekawe, z mithrilu wykonano hełmy strażników Cytadeli z Minas Tirith.

Bardzo znaczące w serialu jest także przekazanie kawałka mithrilu Elrondowi, ponieważ jeden z elfich Pierścieni został stworzony właśnie z tego metalu. Ale to, co niesie za sobą odkrycie mithrilu w Khazad-dum, znanym także jako Moria, jest dużo bardziej mroczne.

Władca Pierścieni Pierścienie władzy mithril co to jest

"Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia" (Fot. Warner Bros.)

We "Władcy Pierścieni" Gandalf przybliżył historię Morii. O ile pod koniec Drugiej Ery rozwój Morii i wydobywanie kruszcu przebiegało rozsądnie, jak w Trzeciej Erze krasnoludowie nie byli w stanie powstrzymać się przed chciwym poszukiwaniem kruszcu, co sprawiło, że kopali coraz głębiej. Aż wybudzili Balroga, jednego ze sług Morgotha. To z jego ręki ginie Durin VI, a Balrog przez krasnoludów nazwany zostanie Zgubą Durina.

Wiele wskazuje jednak na to, że serial pokaże te wydarzenia. Sugerować to może niecierpliwość i złość Durina IV, gdy po wypadku w kopalni jego ojciec, obecnie panujący władca, zdecydował się zatrzymać dalsze wydobycie mithrilu. Być może Balroga ze snu wybudzi już Durin IV, gdy zasiądzie na tronie Khazad-dum.

1. sezon "Władcy Pierścieni: Pierścieni władzy" w tym momencie jest w połowie emisji, a fani próbują także odgadnąć, czy poznaliśmy już Saurona. Wśród najpopularniejszych teorii pojawił się przywódca orków Adar, tajemniczy mężczyzna z meteorytu, a także przebiegły Halbrand, który niechętnie mówi o swojej przeszłości.

Władca Pierścieni: Pierścienie władzy – nowe odcinki co piątek na Amazon Prime Video

REKLAMA