Dramaty: 30 najlepszych odcinków 2014 roku

"Mad Men" (7x06 - "The Strategy")

"Mad Men" (Fot. AMC)

"Mad Men" (Fot. AMC)


Marta Wawrzyn: "The Strategy" to nie tylko najlepszy odcinek "Mad Men" w 7. sezonie, w 6. sezonie też niczego lepszego nie zobaczyliśmy. Sposób na przywrócenie dawnej magii okazał się prosty: Don i Peggy odbyli kolejną bardzo ważną rozmowę o życiu, która całkiem już oczyściła atmosferę pomiędzy nimi, a potem zaczęli tańczyć do muzyki Sinatry. I nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zupełnie zmienił się ton serialu. Znikło gdzieś towarzyszące nam od początku sezonu wrażenie totalnej beznadziei, pojawiła się myśl, że, owszem, wszystko się zmienia, ale przecież to jeszcze nie koniec świata.

Nawet konkluzja, że prawdziwej rodziny już nie ma, a rolę rodzinnych obiadów zaczynają przejmować wizyty w fast foodzie – takim jak obecny w odcinku Burger King - zabrzmiała w pewnym sensie optymistycznie. Bo oto zaczyna się nowa epoka, epoka jasna i kolorowa, w której wyzwolone kobiety wreszcie mogą robić, co chcą, i nie czuć się wyklęte przez społeczeństwo. Nie muszą przyjmować takich propozycji, jaką w tym odcinku dostała Joan od Bena Bensona.

Kończąca "The Strategy" scena w Burger Kingu wyglądała po prostu idealnie, jak obrazek z dawnych "Mad Menów". Może i produkcja AMC dziś już nie wydaje się tak świeża jak kiedyś, ale wciąż pozostaje jednym z najbardziej dopracowanych seriali pod każdym względem, również wizualnym. A ten odcinek to czysta doskonałość, od pierwszej do ostatniej sceny.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,