Jeszcze 13 świetnych seriali, których nie oglądacie

"Dirk Gently's Holistic Detective Agency" (Fot. BBC America)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

"Underground"

Niewolnictwo to temat tak wyeksploatowany przez amerykańską popkulturę, że powiedzieć w nim coś nowego to zadanie z gatunku niewykonalnych. "Underground" tej poprzeczki nie przeskakuje, bo nie odkrywa Ameryki na nowo, ale za to udowadnia, że oryginalne podejście potrafi ożywić absolutnie każdą historię.

Tutejsza skupia się na grupie niewolników z Georgii, którzy podejmują ryzykowną próbę ucieczki do położonych na północy abolicjonistycznych stanów, korzystając przy tym z underground railroad, czyli sieci dróg, domostw i osób pomagających zbiegłym uciekinierom. Podróż jest jednak i długa, i szalenie niebezpieczna, bo po piętach naszym bohaterom depczą łowcy nagród, o innych pułapkach nawet nie wspominając. Opowieść wygląda więc dość standardowo i taką właśnie jest, ale braki w fabule nadrabia wręcz kapitalnym wykonaniem. Zamiast bowiem skupiać się na typowym dla historycznych scenariuszy dydaktyzmie, stawia na akcję.

Tempo "Underground" jest naprawdę szybkie przez cały sezon, rzadko kiedy pozwalając sobie na dłuższe przestoje, co może i w pewnym stopniu odbija się na jakości scenariusza czy historycznej akuratności, ale trudno mieć o to szczególne pretensje. Nie w tym przypadku, gdy otrzymujemy naprawdę wciągającą historię, a losy poszczególnych postaci autentycznie emocjonują.

Serial WGN America ogląda się właściwie jak kino akcji w XIX-wiecznym kostiumie, a twórcy dodają jeszcze do mieszanki klasyczną przygodę, obowiązkowy romans, nieco polityki i szczyptę najprawdziwszego thrillera. Trzeba również wspomnieć, że wszystko ilustruje zaskakująca nowoczesnością ścieżka dźwiękowa. Tak się robi niegłupią serialową rozrywkę na wysokim poziomie. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13