Najlepsze serialowe odcinki 2017 roku (miejsca 20 - 11)

"Halt and Catch Fire" (Fot. AMC)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

14. "BoJack Horseman" - "Time's Arrow"

"BoJack Horseman" (Fot. Netflix)

"BoJack Horseman" (Fot. Netflix)


Odcinek poświęcony całkowicie Beatrice, którą BoJack odwozi do domu opieki, nie tylko wpisuje się w kluczowy dla czwartego sezonu wątek poszukiwań matki Hollyhock, ale dodatkowo rozwija historię rodziny BoJacka, stawiając w centrum swojego zainteresowania samą matkę bohatera. Oczywiście twórcy serialu nie poprzestają na zaserwowaniu nam jedynie odcinka pełnego flashbacków, za to umieszczają go w głowie Beatrice, zabierając nas w tragiczną podróż przez znikające wspomnienia cierpiącej na demencję bohaterki.

Sama historia Beatrice wpisuje się w szereg opowieści o niespełnionych marzeniach i bolesnym poczuciu porażki, które dla "BoJacka Horsemana" stanowią chleb powszedni. Młoda, ambitna kobieta (lub jak kto woli klacz) zachodzi w ciążę z dopiero co poznanym Butterscotchem Horsemanem i razem wyruszają pełni nadziei i optymizmu do słonecznej Kalifornii. Nie trzeba czekać długo, aż marzenia zostaną zgniecione przez rzeczywistość, a Beatrice zmieni się w zgorzkniałą, oddaloną matkę - dokładnie taką, jaką zna BoJack.

Wzruszająca historia Beatrice, jej relacji z ojcem i matką (powracającą tutaj tylko w formie ciemnego konturu nawiedzającego wspomnienia) oraz mężem i synem byłaby wystarczająca dla bardzo dobrego odcinka "BoJacka Horsemana", ale to przede wszystkim sposób, jaki znaleźli twórcy na opowiedzenie jej przeżyć, sprawia, że "Time's Arrow" tak bardzo zasługuje na miejsce na tej liście. W podróży poprzez wspomnienia przefiltrowane przez postępującą demencję Beatrice, wydarzenia z różnych okresów życia mieszają się ze sobą odkrywając traumy bohaterki i uzasadniając, ale nie usprawiedliwiając jej zachowania. Jako widzowie mamy okazję poznać Beatrice z o wiele bardziej osobistej, wrażliwej perspektywy - takiej, której BoJack nie zobaczy. Będzie mógł za to, tak jak w ostatniej scenie odcinka, ofiarować swojej matce choć odrobinę pocieszenia, nawet jeśli ich relacja nigdy nie zostanie naprawiona. [Michał Paszkowski]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10