Nasz top 10: Najlepsze seriale grudnia 2018

"Wspaniała pani Maisel" (Fot. Amazon)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

7. "Les Misérables" (nowość na liście)

"Les Misérables" (Fot. BBC)

"Les Misérables" (Fot. BBC)

Jeden odcinek wystarczył, by bardzo klasyczna w formie adaptacja powieści Victora Hugo znalazła się w naszym rankingu, ale nie myślcie sobie, że to przypadek. Ekranizacja od BBC, ze scenariuszem autorstwa Andrew Daviesa, czyli specjalisty od przenoszenia wielkiej literatury na mały ekran, okazała się bowiem wyjątkowo udanym projektem, przypominając te zalety oryginału, które mogły ginąć w musicalowej wersji.

Tutaj śpiewania na ekranie zatem nie ma, a zamiast niego dostaliśmy dobrze znane historie Jeana Valjeana, Fantyny czy Javerta, które okazały się zawierać nadspodziewanie dużo życia i autentycznych emocji. Przeskakując pomiędzy kolejnymi wątkami, zdołaliśmy się nie tylko w nie wciągnąć, ale także całkiem mocno zainteresować losami bohaterów. A sprawienie, że tak się stanie, nie było wbrew pozorom łatwą sztuką, w końcu XIX-wieczny materiał źródłowy, pomimo niezaprzeczalnej uniwersalności, ma prawo być jednak nieco wtórny.

Twórcy zdołali to jednak skutecznie obejść, w dużej mierze dzięki wykonawcom, wśród których brylują świetnie obsadzeni Dominic West i Lily Collins, a drugi plan jest wypełniony brytyjskimi znakomitościami. Do tego dochodzi jeszcze obowiązkowy w kostiumowej produkcji BBC, ale nie nadmierny przepych wizualny i już mamy gotowy przepis na udaną premierę. Jeśli dalej będzie podobnie, to już nigdy nie zwątpimy w umiejętności Brytyjczyków do ekranizowania klasyki. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA