Nasz top 10: Najlepsze seriale grudnia 2018

"Wspaniała pani Maisel" (Fot. Amazon)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

3. "Genialna przyjaciółka" (spadek z 2. miejsca)

"Genialna przyjaciółka" (Fot. HBO)

"Genialna przyjaciółka" (Fot. HBO)

Grudniowe odcinki włoskiego serialu HBO pokazywały dobitnie, jak cienka granica dzieli bajkę od koszmaru i że pewnych rzeczy zmienić się nie da. Nie, jeśli jesteś biedną dziewczyną z ubogiej neapolitańskiej dzielnicy, choćby nie wiadomo jak upartą, zdeterminowaną, by postawić na swoim, a w końcu gotową na pewne kompromisy. Niestety, serialowa rzeczywistość okazywała się wyjątkowo podła.

I to dla obydwu bohaterek, choć w różny sposób. Dla Lili, która porzucając własne marzenia i godząc się na ślub jako jedyną formę ucieczki z otaczającego ją świata, po raz kolejny została brutalnie sprowadzona na ziemię. Dla Lenù, której rajskie wakacje na Ischii zamieniły się w mającą towarzyszyć jej do końca życia traumę, a nas zostawiły w niemym szoku. Na pozór sytuacje to nieporównywalne, w praktyce mające ze sobą wiele wspólnego, bo momentalnie deptały wszelkie nadzieje na lepszą przyszłość, jakie bohaterki mogły sobie wcześniej wyrobić.

W drugiej połowie sezonu "Genialna przyjaciółka" okazała się więc historią, która pod pozorami szczęścia skrywa kolejne pokłady gorzkich rozczarowań. Miejscami wstrząsającą opowieścią o tym, że piękne momenty w życiu są krótkie, a poddawanie się im nie może przynieść niczego dobrego. Stawiając to w kontraście do okoliczności, zawierających przecież, oprócz pełnych słońca, piaszczystych plaż, także choćby prawdziwe włoskie wesele, wydźwięk serialu robił jeszcze większe wrażenie.

Jeśli więc ktoś do tej pory mógł jeszcze mieć wątpliwości, czy mamy w tym przypadku do czynienia z czymś więcej, niż tylko żerującą na taniej nostalgii produkcją osadzoną w sprzyjających temu realiach, musiał w końcu zmienić zdanie. Napędzana skomplikowaną relacją dwóch przyjaciółek pokazała, że skrywa znacznie więcej warstw, będąc uniwersalną i poruszającą opowieścią, której dalszego ciągu będziemy z niecierpliwością wyglądać. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10