Serialowe hity i kity – nasze podsumowanie tygodnia

"Gra o tron" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Hit tygodnia: Status związku, czyli cudowne dialogi małżeńskie

"Status związku" (Fot. Sundance)

"Status związku" (Fot. Sundance)

Zaledwie dziesięć dziesięciominutowych odcinków, a po obu stronach kamery prawdziwe gwiazdy. Napisaną przez Nicka Hornby'ego serię rozmów małżeństwa w kryzysie wyreżyserował Stephen Frears, a Louise i Toma zagrali Rosamnud Pike i Chris O'Dowd. Para spotyka się co tydzień w barze, by zaczekać na swoją wizytę u terapeutki. A to siedzenie i gadanie dwojga pogubionych w związku ludzi okazuje się dla widza niesamowicie wciągające.

Poza skumulowanym talentem wszystkich zaangażowanych w stworzenie "Statusu związku" siła serialu tkwi w dialogach. Louise i Tom, próbując znaleźć język, który dobrze wyraziłby to, co stało się z ich małżeństwem, mówią na przykład o Brexicie, Syrii, muzyce, filmach, serialach, krzyżówkach i filozofii, a to wszystko mieszają błyskotliwie, szybko i faktycznie z sensownym odniesieniem do rozpadającego się związku.

Warto nadążać za wielowarstwowymi konwersacjami bohaterów, śledzić ich ruchy i niewielkie zmiany w zachowaniu ze spotkania na spotkanie. Przy czym mała szansa, że komuś uda się oglądać to w tempie analogicznym do tego w "Statusie związku", robiąc sobie tygodniową przerwę, bo kiedy już raz się ten serial zacznie oglądać, to bardzo łatwo ocknąć się mniej więcej sto minut później i z pytaniem, czemu tak mało. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9
REKLAMA