Nasz top 10: Najlepsze seriale maja 2020 roku

"To wiem na pewno" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Za nami kolejny miesiąc serialowego dobrobytu. Na naszej liście najlepszych tytułów maja znajdują się m.in. "Wielka", "To wiem na pewno", "Małe ogniska" i "Sprawa idealna".

10. Ramy (nowość na liście)

najlepsze seriale 2020

"Ramy" (Fot. Hulu)

Nowy sezon serialu stacji Hulu upewnił nas w przekonaniu, że Ramy Youssef zaproponował opowieść inną niż wszystkie. A przy tym inną także niż zeszłoroczna odsłona "Ramy'ego", bo chociaż pewne cechy, na przykład interesująca perspektywa muzułmańskiej społeczności w New Jersey czy poświęcenie uwagi poszczególnym postaciom, zostały bez zmian, to ta historia nie stoi w miejscu, odważnie rozwijając różne wątki.

Najsłabszym ogniwem pozostaje Ramy, który wprawdzie stał się mniej nijaki, za to ewidentnie jest bardziej irytujący. O ile w 1. serii można było jeszcze pobłażliwie stwierdzić, że to pogubiony młody człowiek, który popełnia błędy, ale to niezbędne, by znalazł swoją drogę, o tyle teraz coraz częściej mamy do czynienia z antybohaterem, który wbrew dobrym intencjom egoizmem wprowadza chaos w życie wielu ludzi. Na duży plus serialu trzeba liczyć to, że Ramy'ego z krzywd, które powoduje, rozlicza.

Poza tym kolejne poszukiwania czegoś, czego można by się uchwycić, prowadzą głównego bohatera, a tym samym widzów, w fascynujący świat sufickiej wspólnoty. Mahershala Ali ("Detektyw") błyszczy w roli duchowego przewodnika, a religijne perypetie Ramy'ego pozwalają nauczyć się wiele o tym odłamie islamu i prowadzą do sytuacji naprawdę mocnych jak na półgodzinny komediodramat – jak sprawa Dennisa, weterana z zespołem stresu pourazowego.

Ale sam Ramy to jedno, tymczasem 2. sezon znów zachwyca przede wszystkim odcinkami poświęconymi innym członkom rodziny. Kolejny popis Hiam Abbass ("Sukcesja") w roli matki trudno przyswajającej postępową rzeczywistość, ale tak cudownie zdeterminowanej, żeby pokonać Trumpa, oraz dalsze losy Deny (May Calamawy) w tej serii uzupełniono perspektywą Farouka (Amr Waked) i Naseema (Laith Nakli). Przejmujące i wciągające indywidualne historie, aż chciałoby się ich więcej.

Aż prosi się o ciąg dalszy serialu, bo wydaje się, że może być coraz lepiej, skoro "Ramy" tak świetnie rozwija wyjściowy pomysł. Także w życiu bohatera można chyba spodziewać się jakichś refleksji po tym, jak nisko upadł. A póki co niech HBO lub inny streaming jak najszybciej kupi dwa dotychczasowe sezony! [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA