Nasz top 10: Najlepsze seriale października 2020 roku

"Gambit królowej" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

6. Patria (awans z 9. miejsca)

najlepsze seriale 2020

"Patria" (Fot. HBO)

Po mocnym wrześniowym początku adaptacja powieści Fernanda Aramburu w październiku znalazła się w rankingu nawet wyżej. Ale trudno się dziwić, skoro twórcy hiszpańskiej produkcji HBO nie przestają co tydzień komplikować obrazu sytuacji, w której baskijskie miasteczko dzieli konflikt na tle autonomii i dopuszczalnych sposób walki o nią.

Kolejne odcinki przynoszą nowe dowody, że da się taką opowieść snuć bez biało-czarnych diagnoz. Raz widzimy straszne czyny członków ETA, raz stajemy się świadkami policyjnej przemocy ze strony hiszpańskich służb. Współczujemy niewinnie zamieszanej w polityczne rozgrywki rodzinie Bittori, ale trudno nie współczuć też bliskim Miren, próbującym poradzić sobie z czynami popełnianymi w imię niepodległości przez starszego syna.

Nadal ogromną zaletę "Patrii" jest opowiadanie o skomplikowanych losach Kraju Basków w ostatnich dekadach poprzez historię zwykłych ludzi. Rozłam między przyjaciółkami przemawia do wyobraźni bardziej niż pogadanki o, z jednej strony, skutkach terroryzmu i – z drugiej – o skutkach ograniczania grupom etnicznym wolności.

Październikowe odcinki poszerzają perspektywę o losy dzieci skłóconych kobiet, pokazując, jak mocno walki rodziców rzutują na życie kolejnych generacji. Równocześnie jednak w poruszających losach sparaliżowanej Arantxy dostrzec można nadzieję, że kiedy ktoś jest gotów wznieść się ponad wieloletni konflikt, może jeszcze nie wszystko stracone. [Kamila Czaja]

Patria jest dostępna na HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA