Nasz top 10: Najlepsze seriale listopada 2020 roku

"The Crown" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

1. The Crown (powrót na listę)

najlepsze seriale 2020

"The Crown" (Fot. Netflix)

Telenowela w sferach królewskich? Nastawiony na skandalizowanie serial, który według niektórych wymaga dodatkowych ostrzeżeń o elementach fikcyjnych w prezentowanej wersji wydarzeń? Pełen blichtru, ale w gruncie rzeczy konwencjonalny dramat rodzinny, tyle że o rodzinie jedynej w swoim rodzaju? Tak, tak i jeszcze raz tak. I co z tego? I tak nowa seria wzlotów i upadków kolejnych generacji, których prywatne dylematy zawsze ustąpić muszą dobru Korony, bez trudu wygrała nasz listopadowy ranking.

Świadomość, że im bliżej współczesności, tym bardziej Peter Morgan gra na naszych emocjach, nie sprawia, że "The Crown" ogląda się gorzej. Chyba wręcz przeciwnie, bo przy całym uroku historii z poprzednich dekad, 4. seria rozgrywająca się od przełomu lat 70. i 80. i obejmująca wydarzenia z okresu, kiedy premierem była Margaret Thatcher, wciąga niesamowicie.

Duży wpływ na sukces najnowszego sezonu ma świeża krew – o ile członkowie rodziny królewskiej grani są, zresztą fantastycznie, przez ekipę, którą widzowie poznali już w zeszłym roku, o tyle dodanie do tego już i tak pełnego napięć grona Diany Spencer (Emma Corrin) i Żelaznej Damy (Gillian Anderson) ożywiło "The Crown" w stopniu przekraczającym nawet wysokie oczekiwania. Małżeńskie dramaty tej pierwszej przy zaskakująco okrutnym w tej serii Karolu (Josh O'Connor) oraz próby sił między tą drugą a Elżbietą (Olivia Colman) ogląda się z fascynacją.

Przy całej podkręconej otoczce oraz irytacji wywoływanej poczynaniami bohaterów nietrudno tu jednak dostrzec istotne pytania o granicę poświęcenia jednostki dla większej sprawy, o niestałość nawet największej politycznej potęgi, o bycie rodziną, kiedy trzeba być rodziną królewską. A to wszystko w opakowaniu tak pięknym i wysokobudżetowym, że lata 80. mijają błyskawicznie. Za odchodzącą obsadą trudno będzie nie tęsknić, nawet mając świadomość, jak imponująca wygląda ta zapowiadana na dwa ostatnie sezony. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA