Co Koreańczycy sądzą o sukcesie "Squid Game"? Czemu ich zdaniem serial tak bardzo spodobał się na świecie?

"Squid Game" (Fot. Netflix)

Sukces "Squid Game" zaskoczył wszystkich – twórców, aktorów i jak się okazuje – także koreańskie społeczeństwo. Co Koreańczycy sądzą o serialu numer 1 na Netfliksie?

Świat zaczął otwierać się na koreańskie produkcje już po sukcesie oscarowego "Parasite". Drogą filmu zdaje się podążać serial "Squid Game", który ma szansę powalczyć o nagrodę Emmy w głównej kategorii. Na jego punkcie oszaleli wszyscy  – ale co na jego temat mają do powiedzenia Koreańczycy?

Koreańczycy komentują sukces Squid Game

Jak podaje Cheat Sheet, kanał Asian Boss na Youtube przeprowadził ankietę uliczną wśród Koreańczyków. Wielu z nich na pytanie, czy sukces "Squid Game" ich zaskoczył, odpowiadało, że tak – nie było to coś, czego się spodziewali. Jeden z rozmówców zwrócił uwagę, że serial zawiera pewne aspekty kulturowe, które są obce, ale intrygujące dla mieszkańców innych krajów.

squid game serial netflix wynagrodzenia

"Squid Game" (Fot. Netflix)

Pojawiła się też opinia, że "Squid Game" wydaje się silnie zainspirowane zachodnimi serialami, ponieważ koreańskie produkcje zwykle nie są aż tak brutalne. Ten aspekt w połączeniu z koreańskimi grami dla dzieci i twistami, którymi serial jest wypakowany, miał zadecydować o jego popularności na Zachodzie.

Nie zabrakło również komentarza na temat tego, jaki obraz Korei został przedstawiony ogólnoświatowej widowni:

– Obecnie wypuszczanych jest tak wiele koreańskich seriali i filmów. Nawet jeśli niektóre z nich wydają się nieprzyjemne i niepokojące, spróbujcie spojrzeć na nie jako na formę twórczej ekspresji na temat pewnych aspektów koreańskiego społeczeństwa, tak jak w przypadku Hollywood.

Jednym z głównych pytań było to, czy koreański serial faktycznie ukazuje problemy społeczeństwa w Korei Południowej.

– Po prostu uważam, że nierówność dochodów jest dużym problemem w koreańskim społeczeństwie. Jest tak wielu ludzi, którzy są pozbawieni praw obywatelskich – powiedziała jedna z pytanych Koreanek.

squid Game serial netflix

"Squid Game" (Fot. Netflix)

Jeden z ankietowanych mężczyzn dodał, że wielu z jego znajomych padło ofiarą oszustw na tle finansowym. Obiecywano im, że jeśli zainwestują pieniądze, odmieni to ich życie – ale tak się nie stało.

– Wszystko zaczyna się od tego, że podchodzi do ciebie ktoś, kto mówi, że możesz zarobić łatwe pieniądze – wyjaśnił.

Socjolożka: Squid Game to wcale nie jest początek

Amerykańska socjolożka Nancy Wang Yuen podkreśliła, że ją także zaskoczył nagły zachwyt azjatycką kulturą. Już od dawna jest ona popularna w niektórych kręgach, ale dopiero teraz zainteresowała się nią większa publiczność:

– Koreańskie kino, koreańskie seriale, koreański pop, wszystko to było ogromnie popularne w Azji, i ta jakość oraz popularność istniały przez długi czas. Dla ludzi, którzy myślą: "O mój Boże, BTS [koreański zespół]" albo znają tylko "Squid Game" i "Parasite", (i) że w jakiś sposób są to nowe rzeczy - to prawda, że powinny być one celebrowane, ponieważ są wysokiej jakości. Ale wyrażanie zachwytu i zaskoczenia sprawia wrażenie, jakby wymazywało fakt, że prawdopodobnie większość populacji globy już była fanami, cieszyła się i konsumowała te kulturowe (artystyczne) ekspresje – powiedziała w rozmowie z "Toronto Star".

Na razie nie ma żadnych informacji dotyczących 2. sezonu "Squid Game". Wiadomo, że Netflix zarobił prawie 900 milionów dolarów na koreańskim serialu. Na zapłatę nie może narzekać również odtwórca głównej roli, Lee Jung-je, który został jednym z najlepiej zarabiających aktorów w Korei.

Squid Game jest dostępne w serwisie Netflix

REKLAMA