Budżet 4. sezonu "Stranger Things" to istne szaleństwo. Każdy odcinek ma być dwa razy droższy od "Gry o tron"

"Stranger Things" (Fot. Netflix)

Pościgi, wybuchy, niesamowite efekty specjalne i przerażające potwory – a to wszystko za naprawdę grube pieniądze. Na 4. sezon "Stranger Things" Netflix wydał ogromną sumę.

Na samym początku w ogóle nie wierzono w sukces "Stranger Things", a teraz to jeden z największych hitów Netfliksa. 4. sezon serialu zbliża się wielkimi krokami. Pokazano już nieźle pokręcony zwiastun i jak się okazuje równie szalony jest budżet, jaki został przeznaczony na produkcję. Czy to będzie najdroższy serial w historii?

Stranger Things sezon 4 – Netflix wydał 30 mln na odcinek

O horrendalnym budżecie "Stranger Things" napisano w "The Wall Street Journal". Według źródeł gazety, zbliżonych do producentów, na każdy odcinek 4. sezonu serialu przeznaczono 30 mln dolarów. Przeczytajcie fragment artykułu:

Dla Netfliksa znalezienie takich seriali jak "Squid Game", które są niedrogie, a mimo to stają się hitami, jest Świętym Graalem. "Virgin River", którego koszt jednego odcinka wynosi około 3 mln dolarów, jest stosunkowo niskobudżetową operą mydlaną bez wielkich gwiazd, która jednak okazała się ogromnym sukcesem dla Netfliksa. Oznacza to, że jest bardziej efektywna niż popkulturowy hit "Bridgertonowie", który kosztuje ponad trzy razy więcej, jak twierdzą osoby zaznajomione z pomiarami efektywności stosowanymi przez streamera.

Niewidoczne, stosunkowo tanie hity są niezbędne, by zrównoważyć koszty seriali o dużym budżecie, takich jak pełen efektów specjalnych serial "Stranger Things", którego nowy sezon kosztuje 30 mln dolarów za odcinek – jak twierdzą osoby zbliżone do produkcji serialu.

stranger things sezon 4 budżet

"Stranger Things" (Fot. Netflix)

Dla porównania – każdy odcinek finałowego sezonu "Gry o tron" kosztował HBO 15 mln dolarów. Na produkcje Disney+ i Marvela, jak "WandaVision", "Lokiego" oraz "Falcona i Zimowy żołnierza" wydano zaś około 25 mln dolarów na odcinek. Warto dodać, że poprzedni sezon "Stranger Things" kosztował Netfliksa mniej niż 10 mln za odcinek.

Oznacza to, że jeśli dane "The Wall Street Journal" są prawdziwe, to "Stranger Things" stanie się najdroższym serialem. Tytułu może jednak nie utrzymać długo – już w zeszłym roku informowano, że koszt produkcji 1. sezonu "Władcy Pierścieni" wyniesie około 465 mln dolarów, co daje ok. 60 mln dolarów na jeden odcinek.

Niedawno ekipa "Stranger Things" przybliżyła nowego potwora, czyli Vecnę i jak podano, zamiast CGI użyto efektów praktycznych, czyli efektów specjalnych wytworzonych fizycznie, co jest kosztownym przedsięwzięciem. Wszystko wskazuje na to, że 4. sezon "Stranger Things" będzie zrealizowany z ogromnym rozmachem.

4. sezon ma składać się z dwóch części – premiera pierwszej planowana jest na 27 maja, a drugiej na 1 lipca.

4. sezon Stranger Things od 27 maja na Netfliksie

REKLAMA