Dramaty: 30 najlepszych odcinków 2014 roku

"Black Mirror" - "White Christmas"

"Black Mirror" (Fot. Channel 4)

"Black Mirror" (Fot. Channel 4)


Andrzej Mandel: Można śmiało powiedzieć, że specjalny, świąteczny odcinek "Black Mirror" był niczym uderzenie obuchem. Tak jak zawsze, twórca serialu zwrócił uwagę na zagrożenia związane z rozwojem technologii, tym razem mogliśmy podziwiać połączenie Facebooka i Google Glass wbudowane bezpośrednio w oczy i mózg ludzi, umożliwiające na przykład blokowanie każdego w sposób niemal nieodwołalny. Efekt blokowania jest łatwy do przewidzenia - zamiast twarzy widzimy szarą, anonimową postać, której głosu nie jesteśmy w stanie usłyszeć i która nie jest w stanie usłyszeć nas.

Ale mogliśmy też zobaczyć wizję kopiowania ludzkiej osobowości, choćby w celu stworzenia kopii, która zarządzałaby inteligentnym domem w idealny sposób. Tym samym sposobem można też uzyskiwać zeznania czy skazywać ową kopię na przerażające tortury w wirtualnym więzieniu (skądinąd znanym mi choćby z twórczości Kołodziejczaka).

Jednak najbardziej przerażająca okazała się scena, w której Matt (świetny Jon Hamm) orientuje się, że owszem, odzyskał wolność, ale jest zablokowany przez wszystkich. W dodatku wszyscy widzą go nie na szaro, a na czerwono, jako zboczeńca. Jeżeli tak może wyglądać przyszłość, to ja poproszę średniowiecze.

Marta Wawrzyn: Rzeczywiście przerażająca wizja, ale oprócz treści i kolejnych świeżych pomysłów na to, co technologie mogą zrobić z człowiekiem, warto by tutaj też docenić formę. To był najdłuższy i najbardziej skomplikowany pod względem formalnym odcinek "Black Mirror", ze świetnym, od początku do końca przemyślanym scenariuszem, na który złożyły się trzy historie połączone osobą Jona Hamma. A do tego Charlie Brooker, twórca "Black Mirror", genialnie połączył sentymentalny ton świątecznych opowieści z depresyjną wymową i pokręconą narracją, znaną z poprzednich odsłon. Świetna rzecz.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,