Dramaty: 30 najlepszych odcinków 2014 roku

"Shameless" (4x12 - "Lazarus")

"Shameless" (Fot. Showtime)

"Shameless" (Fot. Showtime)


Marta Wawrzyn: Chyba jeszcze nigdy "Shameless" nie podobało mi się tak bardzo, jak w 4. sezonie. Co ciekawe, to był sezon bardziej dramatyczny niż poprzednie, a Showtime zaczął klasyfikować serial jako komedię, w nadziei że pojawią się wreszcie nagrody. Nagrody się nie pojawiły, bo konkurencja po prostu zrobiła się za duża. Niemniej jednak ten sezon rzeczywiście zasługuje na docenienie, bo chyba w żadnej z wcześniejszych serii postacie nie rozwinęły się tak ciekawie. Młodzież wydoroślała i zmądrzała, Fiona przeszła prawdziwy koszmar, Frank znalazł się na granicy życia i śmierci.

A wszystko to zakończył finał spokojny, refleksyjny, zawierający mnóstwo emocji i wspaniałą ostatnią scenę – nie tę po napisach, oj, nie, a tę, w której Carl wiezie ojca na wózku przez zamarznięte Chicago. Ta scena prawdopodobnie przejdzie do historii jako najlepiej zrealizowana rzecz, jaką zobaczyliśmy w "Shameless". A złożyły się na nią przepiękna sceneria, rewelacyjnie napisany monolog i fantastyczny William H. Macy, który przemawiał w kierunku niebios tak emocjonalnie, że po tylu miesiącach wciąż pamiętam świetnie ten obraz, choć same słowa zdążyły już się zapomnieć.

I choć do dziś nie zdecydowałam, co myśleć o "Jacku", tym panu, który pojawił się po napisach pod domem Gallagherów, wciąż jestem pod wrażeniem tego finału.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,