Dramaty: 30 najlepszych odcinków 2014 roku

"The Leftovers" (1x09 - "The Garveys at Their Best")

"The Leftovers" (Fot. HBO)

"The Leftovers" (Fot. HBO)


Michał Kolanko: Dopiero ten odcinek w pełni pozwolił nam zrozumieć, co zniknięcie 2% populacji naprawdę zmieniło w życiu ludzi pokazywanych w serialu. W tym sensie, trochę dziwne że nie dowiedzieliśmy się tego wcześniej – to przedostatni epizod w 1. sezonie. Ale i tak warto było czekać. Kevin, Laurie, Nora i wszyscy inni – ich życie zmieniło się 14 października. Ale dopiero w tym odcinku mogliśmy docenić i zrozumieć co tak naprawdę przestało istnieć. Gdyby nie ten odcinek, całość 1. sezonu – i tak bardzo nierównego – miałaby dużo słabszy wydźwięk.

Marta Wawrzyn Mówisz, że bez tych retrospekcji nie zrozumielibyśmy, co się dzieje z tymi ludźmi? To mam dla Ciebie niespodziankę: w książce tego w ogóle nie ma. Tom Perrotta nie mówi prawie nic o życiu tych, którzy pozostali, przed 14 października. I moim zdaniem bardzo źle robi.

Tu nawet nie chodzi o to, że domagam się jakichś łopatologicznych wyjaśnień - ja uwielbiam niedopowiedzenia - ale moim zdaniem największą wadę "Pozostawionych" stanowi to, że oto mamy tych wszystkich everymanów, którzy jakoś próbują żyć, po tym jak świat zawalił im się na głowę. Oglądamy ich, jak się męczą, szukają odpowiedzi, wariują z bólu i... w zasadzie nas to tak do końca nie obchodzi. To w ogóle nie jest realne, jest nadęte do granic śmieszności i często zwyczajnie nudne. Dla mnie do tego odcinka wszyscy ci ludzie byli figurami z kartonu, dopiero w "The Garveys at Their Best" pojawiły się pierwsze prawdziwe emocje i wyjaśnienia, czemu oni zachowują się tak, a nie inaczej, i czemu są skłonni do samobiczowania w konkretnych sytuacjach.

To był pierwszy - no, może pomijając pilota - odcinek "Pozostawionych", który rzeczywiście oglądałam z dużym zainteresowaniem. I pierwszy, który nie miał praktycznie nic wspólnego z książką. Jedno pewnie ma związek z drugim, ale nieważne. Dzięki tym retrospekcjom i późniejszemu wybuchowemu finałowi rzeczywiście czekam na powrót "Pozostawionych", przekonana, że w 2. sezonie to może być już dobry serial.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,