Dramaty: 30 najlepszych odcinków 2014 roku

"The Walking Dead" (5x01 - "No Sanctuary")

"The Walking Dead" (Fot. AMC)

"The Walking Dead" (Fot. AMC)


Nikodem Pankowiak: 5. sezon "The Walking Dead" rozpoczął się naprawdę mocnym akcentem. Ten odcinek udowodnił, że warto było czekać na niego pół roku. Akcji było tyle, co w najlepszych momentach 3. sezonu, a może i jeszcze więcej. Oczywiście, na pewne rzeczy, jak chociażby niezwykłą celność Carol, należy przymknąć oko, ale w ogólnym rozrachunku było to naprawdę mocne 40 minut.

Co dziwne, nikt nie zginął, a nawet doszło do ponownego zjednoczenia grupy, ale wszyscy bohaterowie wyszli z Terminusa odmienieni. Dopiero to miejsce uświadomiło im, że w świecie opanowanym przez zombie nie ma już dobrych ludzi. Są tylko źli i jeszcze gorsi. Choć w tym odcinku to ludzie walczyli z ludźmi, największym zagrożeniem znowu okazało się zombie. Szkoda tylko, że w pierwszej połowie 5. sezonu nie wszystkie odcinki były w stanie utrzymać poziom z pilota. Wtedy mielibyśmy kandydata do tytułu najlepszego serialu jesieni.

Michał Kolanko: To nie jest mój ulubiony serial tego roku - ani w ogóle to nie jest już jeden z moich ulubionych seriali. Wydaje się, że pomysł zaczął się wyczerpywać, a cały projekt zjada własny ogon. No ale rekordowa oglądalność sprawia, że mój pogląd jest odosobniony.

Nie można natomiast zaprzeczyć, że początek 5. zwiastował pewnego rodzaju odrodzenie całego pomysłu. Nie było niepotrzebnych dłużyzn, dialogów, które nie prowadzą do niczego. Za to dostaliśmy bardzo mocne uderzenie, pokazujące, że w świecie TWD to nie zombie są największym wrogiem pozostałych przy życiu ludzi. To oczywiście lekcja, która pojawiła się wcześniej w serialu wielokrotnie, ale kanibalizm w Sanctuary został jednak pokazany w nowy sposób. Szkoda, że później w serialu było już tylko gorzej.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,