Dramaty: 30 najlepszych odcinków 2014 roku

"Zawód: Amerykanin" (2x13 - "Echo")

"The Americans" (Fot. FX)

"The Americans" (Fot. FX)


Andrzej Mandel: Mocne zakończenie dobrego sezonu - tak można by podsumować krótko finał 2. sezonu "The Americans". Szczególnie w pamięć zapadł mi tu wątek Beemana, który nie umiał zdradzić kraju dla kobiety, którą niewątpliwie pokochał. Zawiódł tu nadzieje KGB na zdobycie wtyczki w zajmującym się kontrwywiadem oddziale FBI. Zwrócił uwagę wątek Paige, którą Centrala chce przerobić na agenta w drugim pokoleniu, co spotkało się ze zrozumiałym sprzeciwem Phillipa, ale i z równie zrozumiałą postawą Elisabeth, która jest skłonna dostosować się do rozkazów. Satysfakcjonujące okazało się też być rozwiązanie wątku morderstwa pary innych "śpiochów" KGB - fakt, że zrobił to zwerbowany przez radziecki wywiad syn ofiar, był zaskakujący.

Wiele się działo w tym odcinku, a przy tym udało się zachować pozornie nieśpieszne tempo. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że to jeden z najlepszych odcinków roku.

Marta Wawrzyn: Dużo dobrych zakończeń i jeden mocny początek. Wiadomość, że Paige ma być następnym takim szpiegiem, jak Jared, syn, który zamordował swoich rodziców, brzmi jak czyste szaleństwo. Nie dziwię się, że rodzice, którzy sami za Rosję oddaliby życie, bronią córki i jej prawa do bycia zwykłym amerykańskim dzieciakiem, jak tylko mogą. I nie dziwię, że Elisabeth zaczyna się tutaj wahać. To gra o najwyższą stawkę, a dla niej to trochę co innego niż dla jej męża.

"The Americans" działa, bo pokazuje szpiegów KGB od ich ludzkiej strony, pokazuje najprostsze ludzkie emocje, często podkręcone na maksa. W tym finale tych emocji skumulowało się tak dużo, że to rzeczywiście jeden z najlepszych odcinków roku.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,