Dramaty: 30 najlepszych odcinków 2014 roku

"The Affair" (1x01 - "1")

"The Affair" (Fot. Showtime)

"The Affair" (Fot. Showtime)


Michał Kolanko: Wydawałoby się, że nie może być już nic nowego w telewizyjnym czy kinowym temacie pozamałżeńskiego romansu. Ale pierwszy odcinek "The Affair" udowodnił, że to nieprawda. Tu w ciągu mniej niż godziny zobaczyliśmy dwa spojrzenia - Noah i Alison - na ich pierwsze spotkanie w Montauk. To było coś nowego, przynajmniej jeśli chodzi o współczesną telewizję. Szkoda tylko, że później "The Affair" nie utrzymywał tak wysokiego poziomu, a w pewnym momencie "różne punkty widzenia" stały się czymś zwyczajnym.

Marta Wawrzyn: Rzeczywiście, z formą "The Affair" bywało różnie, ale pierwszy odcinek stanowił prawdziwe objawienie. Najbardziej nas rzeczywiście zachwycił Rashomonowy sposób narracji, do tej pory niewykorzystywany na taką skalę w telewizji. Oglądałam to, nie wierząc, że to się dzieje naprawdę - stacja Showtime wypuściła serial cichy i kameralny, który od pierwszej chwili wgniatał w fotel. Pilot obejrzałam dwa razy pod rząd, nie mogąc się nadziwić, jak inteligentnie go napisano, jak sprawnie poprowadzeni zostali bohaterowie i jakie niuanse można dostrzec w grze aktorów, i to w każdej, najbardziej nawet zwyczajnej scenie. Zwłaszcza Ruth Wilson błyszczała już od pierwszej chwili - Alison w swojej rzeczywistości i Alison w rzeczywistości Noah to momentami wręcz dwie różne osoby.

Michał ma rację, sam temat to nic nowego, a i historie opowiadane z różnych perspektyw już oglądaliśmy na ekranie dużym i małym. To prawda - jednakże diabeł tkwi w szczegółach. "The Affair" od pierwszej chwili kupiło mnie psychologią postaci. Niby wiemy, że bardzo różnie potrafimy odbierać dokładnie te same wydarzenia i że nie zawsze jesteśmy uczciwymi świadkami własnego losu. Ale chyba jeszcze nikt w telewizji nie pokazał tego z takim wyczuciem i z taką drobiazgowością, jak Sarah Treem, twórczyni "The Affair".

Mówcie, co chcecie, dla mnie to najlepiej napisany pilot tego roku.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,