Ile wynosił budżet "Squid Game"? Okazuje się, że największy hit Netfliksa jest jednym z tańszych seriali

"Squid Game" (Fot. Netflix)

"Squid Game" to obecnie największy hit Netfliksa w historii. Ile kosztowała jego produkcja? Okazuje się, że platforma wcale nie wydała na niego fortuny.

Netflix potwierdził, że "Squid Game" obejrzało do tej pory 111 mln osób z całego świata. To stawia go na czele przed "Bridgertonami" (82 mln), "Lupinem" (76 mln) czy "Wiedźminem" (76 mln). A gdy zestawimy to z kosztami, jakie Netflix poniósł, by go wyprodukować, okazuje się, że "Squid Game" jest jeszcze większym sukcesem, niż można by zakładać.

Squid Game – ile kosztowała produkcja serialu?

Jak donosi Bloomberg – opierając się na wewnętrznych dokumentach, które uzyskał – Netflix wydał na "Squid Game" 21,4 milionów dolarów (co daje 2,4 milionów za jeden odcinek). Wydaje się to ogromną kwotą, ale gdy zestawimy ją z pozostałymi hitami Netfliksa, okazuje się, że w rzeczywistości "Squid Game" jest tanim serialem.

W 2017 roku Variety podało, że koszt "Stranger Things" to 8 milionów, a "The Crown" to 10 milionów za odcinek. Porównując dalej, 3. sezon "Stranger Things" znajduje się na 6. miejscu najchętniej oglądanych seriali, a "The Crown" nie znajduje się nawet w pierwszej dziesiątce (ale za to ma na swoim koncie nagrody Emmy).

Jak napisał w 2019 roku The Hollywood Reporter, Disney+ także nie oszczędza. Seriale Marvela, "WandaVision" oraz "Falcon i Zimowy Żołnierz", miały filmowe budżety: 25 milionów dolarów na odcinek. Z kolei "The Mandalorian" za każdy odcinek 1. sezonu zapłacił 15 milionów, co w sumie daje 120 milionów dolarów.

The Morning Show najdroższe serilae

"The Morning Show" (Fot. Apple TV+)

Apple i Amazon również nie pozostają w tyle z wydatkami za swoje seriale. The Hollywood Reporter informuje, że Amazon wydał na serial ze świata "Władcy Pierścieni" 465 milionów dolarów, z czego 250 milionów kosztowały same prawa do ekranizacji.

Z kolei Bloomberg określił "The Morning Show" najdroższym serialem platformy Apple, szacując koszt obu sezonów na 300 milionów dolarów, co daje 15 milionów za jeden odcinek. Podsumowując:

  • "Władca Pierścieni" (Amazon Prime Video) – 465 milionów za 1. sezon (włączając w to 250 milionów za prawa do ekranizacji)
  • "WandaVision" oraz "Falcon i Zimowy Żołnierz" (Disney+) – 25 milionów za odcinek
  • "The Mandalorian" (Disney+) – 15 milionów za odcinek
  • "The Morning Show" (Apple TV+) – 15 milionów za odcinek
  • "The Crown" (Netflix) – 10 milionów za odcinek
  • "Stranger Things" (Netflix) – 8 milionów za odcinek
  • "Squid Game" – 2,4 milionów za odcinek

Nic więc dziwnego, że władzom Netfliksa zależy na kontynuacji. Twórca z jednej strony nie jest pewny, czy to udźwignie, ale z drugiej przyznał, że ma kilka pomysłów – w tym opowieść o przeszłości gracza nr 001, a także rozwinięcie postaci Lidera. Serial oficjalnie nie ma jeszcze zamówienia na 2. sezon.

Squid Game jest dostępne na Netfliksie

REKLAMA