Poznajcie nowego premiera Wielkiej Brytanii. Bertie Carvel opowiada o swojej roli w 5. sezonie "The Crown"

Bertie Carvel w "Doktor Foster" (Fot. BBC One)

Na scenę polityczną "The Crown" wkroczy kolejna osoba. 5. sezon przedstawi nam postać byłego premiera Tony'ego Blaira. Co o swoim bohaterze ma do powiedzenia Bertie Carvel?

"The Crown" powróci w listopadzie przyszłego roku. Prace na planie trwają, a co jakiś czas pojawiają się wieści o tym, kto dołączy do obsady. Ostatnio poinformowano, że w roli młodego księcia Williama wystąpi syn Dominika Westa. Wiadomo też, kto zagra byłego premiera Wielkiej Brytanii – Tony'ego Blaira.

The Crown sezon 5 – Bertie Carvel jako Tony Blair

Bertie Carvel, znany m.in. z serialu BBC "Doktor Foster", opowiedział o swojej nowej roli w rozmowie z i News.

– Do końca nie wiem, jaką to przybierze dla mnie formę. Podchodzę do tego trochę tak, jak Michał Anioł do swoich bloków marmuru i po prostu pozwalam, żeby wszystko się ujawniło [w swoim czasie].

Aktor odniósł się także do kontrowersji wokół "The Crown". Serial oskarżany jest m.in. o zakłamywanie rzeczywistości. Ostatnio przyjaciółka księżnej Diany odcięła się od produkcji argumentując, że jej zdaniem "The Crown" nie potraktuje księżnej z szacunkiem w 5. sezonie.

– Aktorzy są innym rodzajem głosicieli prawdy niż historycy czy dziennikarze. Nie jestem w stanie opowiedzieć całej prawdy o Tonym Blairze poprzez to, co Peter Morgan zdecyduje się napisać o nim w sezonach piątym i szóstym, ale mogę zaoferować wgląd lub sposób spojrzenia na tę historię w inny sposób. Pytanie o to, czy "The Crown" jest zgodne [historycznie], naprawdę mija się z celem i jest nieco protekcjonalne dla widzów. Nie robimy dokumentu.

bertie carvel the crown

"Doktor Foster" (Fot. BBC One)

Tony Blair był w latach 1997–2007 premierem Wielkiej Brytanii. Za popieranie polityki USA Blair został w 2003 odznaczony Złotym Medalem Kongresu. Był pierwszym Brytyjczykiem od czasu Winstona Churchilla, który otrzymał to wyróżnienie.

W 5. sezonie "The Crown" zmieni się cała główna obsada serialu. Imelda Staunton ("Vera Drake") zagra królową Elżbietę II, zaś Elizabeth Debicki ("Nocny recepcjonista") zastąpi Emmę Corrin w roli księżnej Diany. Lesley Manville ("Mum") będzie grać księżniczkę Małgorzatę, a Jonathan Pryce ("Gra o tron") wcieli się w postać księcia Filipa. W obsadzie są również m.in. Dominic West ("The Affair") jako książę Karol, Olivia Williams ("Odpowiednik") jako Camilla Parker-Bowles i Jonny Lee Miller ("Elementary") jako premier John Major. Zapowiedź 5. sezonu "The Crown" znajdziecie tutaj.

The Crown – sezon 5 w listopadzie 2022 na Netfliksie

REKLAMA