Jak powstawały krasnoludzkie kopalnie Khazad-dûm? Scenograf "Pierścieni władzy" zdradza kulisy

"Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" (Fot. Amazon)

Jak powstawało Khazad-dûm na potrzeby "Władcy Pierścieni: Pierścieni władzy"? Scenograf serialu Ramsey Avery opowiedział o kulisach pracy nad krasnoludzkimi kopalniami.

Kopalnie Khazad-dûm w serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" po raz pierwszy pokazane są w czasach świetności. Do tej pory wszystkie adaptacje powieści Tolkiena prezentowały krasnoludzkie siedziby dawno opuszczone i zniszczone. Jak wyglądały prace ekipy serialu nad Khazad-dûm?

Pierścienie władzy – kulisy pracy nad Khazad-dûm

W wywiadzie dla IndieWire Ramsey Avery opowiedział o kulisach pracy nad przywróceniem Khazad-dûm do czasów swojej świetności.

– Jeżeli chodzi o krasnoludy, to dosłowny cytat [z książki] brzmi: "kopali zbyt chciwie i zbyt głęboko", nie? To ściągnęło na nich zagładę. Więc co to reprezentuje wizualnie, to poczucie chciwości i głębi? Jeżeli spojrzysz na architekturę [w "Drużynie Pierścienia"] jest naprawdę monumentalna. Te wielkości są ogromne, te kształty są masywne, jest tutaj ogromna, symboliczna praca.

Władca Pierścieni Pierścienie władzy Khazad-dûm kulisy

"Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia" (Fot. Warner Bros.)

Aby więc oddać to, jak wyglądało Khazad-dûm, ekipa sięgnęła do źródła, czyli Tolkiena.

–Ale kiedy wrócimy do tego, co Tolkien powiedział o krasnoludach, że są z kamienia i krzemienia, jest takie wspaniałe przemówienie, myślę, że z "Dwóch wież", które Gimli wygłasza o Pieczarach Helmowego Jaru, gdzie mówi o tym, jak [krasnoludy traktują kamień] z tak dużym szacunkiem i dbałością, że czasami robią tylko jedno, dwa uderzenia dziennie, jeśli chodzi o formowanie [skały]. I pomyślałem, cóż, to jest ta różnica pomiędzy Drugą a Trzecią Erą.

Już w 4. odcinku dowiedzieliśmy się, że krasnoludy dokonały ważnego odkrycia, które będzie przełomowe dla przyszłości Khazad-dûm i jego mieszkańców. W tym samym odcinku dostaliśmy także zapowiedź tego, co czeka w przyszłości Númenor.

1. sezon "Władcy Pierścieni: Pierścieni władzy" w tym momencie jest w połowie emisji, a fani próbują także odgadnąć, czy poznaliśmy już Saurona. Wśród najpopularniejszych teorii pojawił się przywódca orków Adar, tajemniczy mężczyzna z meteorytu, a także przebiegły Halbrand, który niechętnie mówi o swojej przeszłości.

Władca Pierścieni: Pierścienie władzy – nowe odcinki co piątek na Amazon Prime Video

REKLAMA