10 świetnych seriali, które obejrzycie w jeden dzień

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Co oglądać w czasie kwarantanny? Polecaliśmy wam już produkcje kilkusezonowe i najlepsze komedie, dziś pora na coś krótkiego. Te seriale obejrzycie w jeden dzień – albo dwa wieczory.

Nawiedzony dom na wzgórzu

seriale do obejrzenia w jeden dzień

"Nawiedzony dom na wzgórzu" (Fot. Netflix)

Jedni na trudny czas wybiorą coś poprawiającego humor, inni mogą woleć szukanie ucieczki w baniu się czegoś innego niż wirus. A "Nawiedzony dom na wzgórzu" strachu może napędzić tyle, że metoda klin klinem powinna tu zadziałać. Równocześnie to nie jakieś prymitywne odliczanie kolejnych zjaw i ofiar, nawet nie jakiś wciągający, ale zachowawczy horror, tylko serial wykorzystujący najlepsze wzorce gatunkowe i doprawiający je porządną dawką psychologicznego dramatu. Warto się skusić, chociaż wymaga to całodniowego maratonu (10 godzinnych odcinków).

Mike Flanagan w rozgrywającej się na dwóch planach czasowych opowieści o klanie Crainów i przeklętym domostwie, które zaważyło na losach dwóch pokoleń, zawarł całkiem porządną dawkę rodzinnej psychodramy, a że do tego w "Nawiedzonym domu na wzgórzu" porządnie przeraża, to tylko tym ciekawiej. Świetna obsada, zarówno dorosła (m.in. Carla Gugino i Timothy Hutton), jak i dziecięca, pozwala przejąć się losami wielowymiarowych bohaterów i przeżywać ich indywidualne traumy, przy równoczesnych próbach rozwikłania mrocznej tajemnicy.

Mnóstwo napięcia, zwroty akcji, aktorzy, dobry, wiarygodny psychologicznie scenariusz, a do tego świetne efekty i eksperymenty formalne (zwłaszcza w fantastycznym odcinku "Two Storms") to główne zalety tej mocno autorskiej adaptacji powieści Shirley Jackson z 1959 roku. Nawet jeśli ktoś nie przepada za horrorami, powinien docenić pomysły Flanagana, przy czym naprawdę warto być jednak widzem odpornym na wyskakujące nagle duchy.

Wydaje się, jakbyśmy dopiero wczoraj bali się przed ekranem, a tymczasem od premiery serialu Netfliksa minęło prawie półtora roku. Bardzo długo czekamy na powrót tej nawiedzonej antologii z nową historią, opartą na "W kleszczach lęku" (nowsze tłumaczenie: "Dokręcanie śruby") Henry'ego Jamesa. Nam pozostaje cierpliwość lub powtórka poprzedniej odsłony, a tym, którzy "Nawiedzony dom na wzgórzu" mają dopiero przed sobą, zdecydowanie polecamy straszny, ale satysfakcjonujący seans (spirytystyczny). [Kamila Czaja]

Nawiedzony dom na wzgórzu jest na Netfliksie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA