10 świetnych seriali, które obejrzycie w jeden dzień

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Iluminacja

seriale do obejrzenia w jeden dzień

"Iluminacja" (Fot. HBO)

O tym, że taki serial w ogóle istnieje, wielu z was pewnie dowiedziało się dopiero pod koniec zeszłego roku, kiedy to pojawił się top 20 najlepszych seriali dekady według amerykańskich krytyków. "Iluminacja" (w oryginale "Enlightened") zajęła 17. miejsce, co jest naprawdę dużym sukcesem, bo mówimy o produkcji, którą znała garstka widzów, a i krytycy nie zawsze byli tak zachwyceni jak teraz.

Ja składającą się z 18 półgodzinnych odcinków "Iluminację" obejrzałam ponownie po latach (i co tu dużo mówić, po porzuceniu go kiedyś) i jedno mnie uderzyło: to serial, który nie tylko się nie zestarzał, ale wręcz dziś wydaje się jeszcze bardziej aktualny niż ponad osiem lat temu, kiedy miał premierę.

Neurotyczna Amy (Laura Dern, współtwórczyni serialu wraz z Mikiem White) mieszka w Kalifornii i pracuje w korporacji. A właściwie pracowała. Poznajemy ją w momencie kiedy wraca do domu po dwumiesięcznym pobycie w specyficznym ośrodku terapeutycznym, gdzie z kolei znalazła się po widowiskowym załamaniu nerwowym, jakie przeszła na oczach współpracowników.

Dziś Amy jest zupełnie inną osobą – naładowana newage'ową filozofią powtarza z pełnym przekonaniem frazesy o potrzebie zaangażowania się w naprawę świata, zanim będzie za późno. Wszyscy patrzą na nią dziwnie, a ona nie poddaje się, nawet kiedy zamiast odzyskać swoją dawną pracę, ląduje w oświetlonej jarzeniówkami piwnicy tej samej korporacji, zmuszona wykonywać jeszcze bardziej absurdalne zadania. Jakie szanse ma nowa wspaniała Amy w starym koszmarnym świecie?

Im dalej w las, tym bardziej skomplikowane stają się pytania – i odpowiedzi, a właściwie ich brak – oraz sama Amy. Przeszłość tej bohaterki okazuje się bardziej tragiczna, niż mogliśmy podejrzewać, a to, co może nas na początku w niej irytować, szybko znajduje wyjaśnienie. Nawet w czasach, kiedy "wszystko już było", powrót do skromnego, niedocenianego serialu Laury Dern ma sens. Współczesny świat i współczesne lęki odbijają się w nim jeszcze wyraźniej niż wtedy, kiedy go kręcono. [Marta Wawrzyn]

Iluminacja jest dostępna w serwisie HBO GO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA