Wszystko, co już wiemy o 4. sezonie "Stranger Things". Teasery, los Hoppera, teorie, możliwa data premiery

"Stranger Things" (Fot. Netflix)

Ekipa "Stranger Things" jeszcze we wrześniu wraca na plan. Zebraliśmy wszystko, co wiemy o 4. sezonie, jak pierwsze teasery, liczba odcinków, pierwsze spoilery, teorie itd.

"Stranger Things" będzie mieć wyjątkowo długą przerwę pomiędzy sezonami, co jest efektem wybuchu pandemii koronawirusa. Zarządzony w marcu lockdown przerwał zdjęcia do 4. sezonu na wczesnym etapie, niedługo po tym jak ekipa wróciła z Litwy (która będzie w serialu grać Rosję) i miała udać się na plan w Atlancie. Na szczęście przymusowa przerwa w pracy właśnie dobiega końca.

Stranger Things sezon 4 – data powrotu na plan

Według nieoficjalnych informacji serwisu Deadline aktorzy ze "Stranger Things" wracają na plan 4. sezonu 28 września. Tego dnia ruszą prace w Atlancie, bo część litewska, która powstawała w styczniu w tych samych lokacjach co "Czarnobyl", jest już nakręcona w całości.

Stranger Things – czytanie scenariusza 4. sezonu

Na początku marca, zanim pandemia zdążyła zepsuć wszystkie plany, odbyło się czytanie scenariusza 4. sezonu "Stranger Things" – jeszcze nie na Zoomie, tylko przy jednym wielkim stole w Atlancie. W klipie pojawiają się: David Harbour, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Winona Ryder, Joe Keery, Noah Schnapp, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Caleb McLaughlin, Gaten Matarazzo, Maya Hawke, Priah Ferguson, Cara Buono, Sadie Sink i Brett Gelman. Wszyscy oni na pewno powrócą na ekranie.

Stranger Things sezon 4 – pierwsze teasery

Pierwszy teaser 4. sezonu "Stranger Things" ukazał się prawie równo rok temu i ogłosił, że "już nie jesteśmy w Hawkins". Co można rozumieć dwojako: po pierwsze, że odwiedzimy Kamczatkę, gdzie utknął szef policji Hawkins, Jim Hopper. Po drugie, że w 4. sezonie będziemy śledzić losy Willa, Joyce i Jedenastki już poza rodzinnym miasteczkiem, które opuścili na końcu poprzedniej serii.

Drugi teaser to pozdrowienia z Rosji i zarazem rozwiązanie cliffhangera z finału 3. sezonu: Jim Hopper żyje i to on jest tajemniczym Amerykaninem więzionym na Kamczatce.

Hopper żyje i wróci w 4. sezonie Stranger Things

Gdybyście mieli wątpliwości po obejrzeniu "rosyjskiego" teasera, bracia Dufferowie osobiście zapewnili w lutym, że Hopper żyje, choć niekoniecznie ma się dobrze:

– Cieszymy się, że możemy oficjalnie potwierdzić, że produkcja "Stranger Things 4" jest w toku, a jeszcze bardziej z tego, że ogłaszamy powrót Hoppera! Chociaż to akurat nie do końca dobra wiadomość dla naszego "Amerykanina", który jest więziony na śnieżnym pustkowiu Kamczatki, gdzie czyha na niego niebezpieczeństwo ze strony ludzi... i nie tylko – napisali twórcy.

Co czeka Hoppera w 4. sezonie Stranger Things?

Hopper nie będzie jednak więziony w Rosji w nieskończoność. Nasz bohater odrodzi się jak Gandalf z "Władcy Pierścieni" i zaliczy podróż w głąb siebie. Będą mieć z tym związek trzy pudełka z podpisami: "Wietnam", "Nowy Jork" i "Tata", które Jedenastka znalazła na strychu szefa policji Hawkins w 2. sezonie.

– (...) Wiem dokładnie, że w 4. sezonie ujawnimy ogromną porcję informacji o przeszłości Hoppera. Tak się cieszę na myśl o ujawnieniu tego aspektu postaci. To jedna z tych rzeczy, które wiem od pierwszego ujęcia, choć jeszcze tego nie pokazaliśmy. Ale w końcu zrobimy to w wielkim stylu. To moja ulubiona rzecz w Hopperze, której wy jeszcze o nim nie wiecie, ale ma to związek z tymi historiami z Nowego Jorku, Wietnamu i o nim jako ojcu. Naprawdę się cieszę, że dowiecie się o tym więcej i ma to oczywiście związek z tym, co on robi z Jedenastką i Joyce, i tego typu rzeczami – powiedział David Harbour.

Fani już spekulują na temat dokładnej zawartości pudełek, a sam Harbour obiecuje, że jego bohater będzie w 4. sezonie "namalowany przy użyciu nieco ciemniejszej palety" i "będzie w stanie wyrazić niektóre z tych naprawdę głębokich rzeczy, co do których wskazówką były pudełka z 2. sezonu".

stranger things sezon 4 hopper przeszłość

Nowe osoby w obsadzie 4. sezonu Stranger Things

Dzięki ogłoszeniom castingowym wiemy, że w 4. sezonie do obsady "Stranger Things" dołączą (przynajmniej) cztery nowe osoby. Jest to czwórka nastolatków – metalowiec, uprzywilejowany osiłek i postać, która bardzo przypomina Jeffa Spicolego z filmu "Beztroskie lata w Ridgemont High" – oraz dorosły mężczyzna posiadający cechy, które pozwalają myśleć, że będzie miał związek z rosyjskim wątkiem.

Tego ostatniego bohatera prawdopodobnie zagra Tom Wlaschiha, znany fanom "Gry o tron" jako Jaqen H'ghar aka Człowiek Bez Twarzy. Fani wypatrzyli go w rosyjskim teaserze, a scenarzyści potwierdzili, że to faktycznie on. W 4. sezonie "Stranger Things" pojawi się również Joel Stoffer, czyli Enoch z "Agentów T.A.R.C.Z.Y.". Informację zdradził sam aktor.

Stranger Things – więcej Eriki i Murraya w 4. sezonie

Priah Ferguson, czyli serialowa Erica, młodsza siostra Caleba, i Brett Gelman, czyli dziennikarz/fan teorii spiskowych Murray Bauman będą w stałej obsadzie 4. sezonu "Stranger Things".

Stranger Things sezon 4 – ile będzie odcinków?

W czerwcu scenarzyści "Stranger Things" zaprezentowali na Twitterze plik ze wszystkimi scenariuszami 4. sezonu. Ile będzie odcinków: osiem czy dziewięć? – zaczęli dopytywać fani. Prawdopodobnie jednak dziewięć, co potwierdziła Natalia Dyer, serialowa Nancy Wheeler (ale na razie nie potwierdzają tego twórcy).

Stranger Things sezon 4 – tytuł pierwszego odcinka

1. odcinek 4. sezonu "Stranger Things" jest zatytułowany "The Hellfire Club". Czym jest tytułowy klub? To określenie odnosi się XVIII-wiecznych stowarzyszeń, które powstawały w Anglii i Irlandii. Znudzeni członkowie socjety oddawali się w ich ramach różnym grzesznym przyjemnościom. Ale przede wszystkim pojawiło się ono w komiksach o X-Menach, które wyszły w latach 80. Dzieciaki ze "Stranger Things" właśnie stąd mogą znać to pojęcie, a w serialu może po prostu chodzić o jakąś grupkę złoczyńców, którzy chcą przejąć kontrolę nad światem.

4. sezon Stranger Things ma być najstraszniejszy

4. sezon "Stranger Things" będzie "większy, odważniejszy i bardziej skomplikowany niż którykolwiek wcześniej" – powiedziała Momita SenGupta, wiceprezes Netfliksa ds. produkcji oryginalnych. Co to oznacza? Po pierwsze, powiększenie serialowego świata o nowe lokacje (oprócz wizyty u Hoppera w Rosji będzie prawdopodobnie przeprowadzka Byersów, przynajmniej na jakiś czas). Po drugie, trochę inny klimat i inny typ horroru niż do tej pory.

– Tymczasem w USA pojawi się nowe zagrożenie – coś długo dotąd skrywanego, coś, z czym wszystko jest związane... Czwarty sezon zapowiada się być najstraszniejszym do tej pory i nie możemy się doczekać, aż wszyscy go zobaczą – napisali bracia Dufferowie przy okazji "rosyjskiego" teasera.

Jednocześnie Joe Keery, serialowy Steve Harrington, zapewnił, że nowy sezon będzie najbardziej przerażający i najmroczniejszy ze wszystkich. To samo powiedział David Harbour, który dodał, że to jednak wciąż będzie "Stranger Things", czyli serial przede wszystkim rozrywkowy, a do tego mocno osadzony w klimacie lat 80.

– Dla mnie to, co się dzieje w tym sezonie, jest przede wszystkim bardzo epickie i wielkie w stylu "Stranger Things". Są potwory, jest horror, jest straszenie i jest też świetna akcja w stylu Indiany Jonesa – zapewnił serialowy Hopper.

O tym, że nowy sezon będzie "zupełnie inny" od poprzednika mówił także Ross Duffer niedługo po finale 3. serii.

– Myślę, że najważniejsza rzecz jest taka, że trochę się otworzymy, niekoniecznie jeśli chodzi o skalę czy efekty specjalne, bardziej jeśli chodzi o pozwolenie na wątki dziejące się poza Hawkins – dodał jego brat Matt Duffer.

Stranger Things sezon 4 wszystko co wiemy

Rosja, przeprowadzka Byersów i nowe miejscówki

Bracia Dufferowie tuż po finale 3. sezonu "Stranger Things" zdradzili, że kolejna seria będzie mieć większy rozmach i że zdjęcia będą powstawać także poza Atlantą. Pierwsza nowa lokacja jest oczywista: to Litwa, grająca Kamczatkę, gdzie został uwięziony Hopper. Zdjęcia w tym kraju, odbywające się m.in. w więzieniu z "Czarnobyla", potrwały miesiąc i zostały zakończone, można więc przypuszczać, że szef policji Hawkins nie spędzi dużo czasu w niewoli.

Druga nowa lokacja, gdzie wybierze się ekipa, to Nowy Meksyk. Czy to właśnie tam przeprowadzi się Joyce ze swoim synem Willem i Jedenastką (inna możliwość to Indianapolis, bo tam mieszka Lonnie Byers, ojciec Willa i Jonathana)? A jeśli tak, to na jak długo? Bo zakładamy, że okolice Atlanty, udające miasteczko Hawkins, będą wciąż jednak grać główną rolę w serialu.

Stranger Things sezon 4 – inspiracje filmowe

Scenarzyści "Stranger Things" ujawniali co piątek na Twitterze, jakie inspiracje filmowe będą w 4. sezonie. Na bardzo długiej i eklektycznej liście znajdują się takie tytuły, jak: "Tajemnica spalonego domu", "Fisher Kinga", "Szalona wyprawa Billa i Teda", "Masz wiadomość", "Zwyczajni ludzie", "Hellraiser: Wysłannik piekieł II", "Billy Madison", "Szybcy i wściekli: Tokio Drift", "Harry Potter i Komnata Tajemnic", "Czarny łabędź", "Piramida strachu", "Ace Ventura: Psi detektyw", "Milczenie owiec" i "Synalek".

Stranger Things sezon 4 – teorie fanowskie

Teorii fanowskich o 4. sezonie "Stranger Things" już jest zatrzęsienie, a to pewnie dopiero początek. Worek ze spoilerami i spekulacjami rozwiąże się, kiedy aktorzy wejdą na plan. A na razie fani podejrzewają, że: Jedenastka będzie czarnym charakterem, Rosjanie mają własną Jedenastkę, Billy Hargrove powróci, w Rosji pojawi się Demogorgon, a być może nawet potworem okaże się Will Byers.

Inna teoria mówi, że "rosyjski" Hopper to klon, kolejna zapowiada akcję ratunkową Joyce i Murraya, a jeszcze inna, że w 4. sezonie "Stranger Things" sporo namiesza Lonnie Byers. Jest też teoria o doktorze Owensie, nowych przygodach Steve'a i Robin oraz o tym, że akcja będzie się działa w okolicach Bożego Narodzenia.

4. sezon Stranger Things nie będzie ostatni

4. sezon "Stranger Things" nie będzie ostatni, co potwierdzili bracia Dufferowie.

– 4. sezon nie będzie końcem. Wiemy, jaki będzie finał i kiedy nadejdzie. Pandemia dała nam czas, żeby spojrzeć w przyszłość i zrozumieć, co jest najlepsze dla serialu. Tak zyskaliśmy lepsze wyobrażenie na temat tego, ile czasu potrzebujemy, by opowiedzieć tę historię – powiedział Ross Duffer w The Hollywood Reporter.

Stranger Things sezon 4 kiedy

Stranger Things sezon 4 – kiedy premiera?

Na temat daty premiery 4. sezonu "Stranger Things" możemy póki co tylko spekulować. Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, zdjęcia potrwałyby od stycznia do sierpnia i premiera miałaby miejsce – tak przynajmniej mówił David Harbour – na początku 2021 roku. W tym momencie ekipa ma za sobą miesiąc zdjęć na Litwie, a przed sobą ok. siedmiu miesięcy zdjęć w USA, które dodatkowo mogą się przedłużyć ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

To by oznaczało, że prace na planie zakończą się w kwietniu, maju. Ponieważ mówimy o serialu wypakowanym efektami specjalnymi, kolejne pół roku może zająć postprodukcja. Kiedy więc będzie premiera 4. sezonu "Stranger Things"? Ostrożnie byśmy obstawiali okolice Halloween 2021 roku. Albo Bożego Narodzenia, jeżeli potwierdzą się spekulacje fanów o sezonie utrzymanym w świątecznych klimatach.

Stranger Things jest dostępne na Netfliksie

REKLAMA